W mijającym tygodniu wziął pan udział w ostatnim posiedzeniu Sejmu. Nie żal panu trochę?
Pięć kadencji, 20 lat. Wystarczy. Od czasu do czasu zajrzę tutaj, jeżeli będzie trzeba, ale powrotu w charakterze parlamentarzysty nie przewiduję.
I z SLD, i z Platformą mieliśmy zawsze ten sam problem – obie partie próbowały pomniejszyć znaczenie PSL. A przecież ani jedni, ani drudzy bez nas nie mogli rządzić, więc powinni nas szanować - mówi Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL.
Aktualizacja: 17.10.2019 15:24 Publikacja: 18.10.2019 10:00
Pięć kadencji w Sejmie, a kampanii wyborczych jeszcze więcej... Wystarczy – mówi Eugeniusz Kłopotek. Na zdjęciu podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego, Warszawa, maj 2004 r.
Foto: reporter
W mijającym tygodniu wziął pan udział w ostatnim posiedzeniu Sejmu. Nie żal panu trochę?
Pięć kadencji, 20 lat. Wystarczy. Od czasu do czasu zajrzę tutaj, jeżeli będzie trzeba, ale powrotu w charakterze parlamentarzysty nie przewiduję.
Pełen dostęp do serwisu rp.pl – specjalistyczne treści prawne i ekonomiczne, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Na podstawie dokumentów IPN nie da się postawić tezy, że kardynał Karol Wojtyła ukrywał za granicą księdza Bolesława Sadusia, który krzywdził dzieci. Nie ma w ogóle żadnej pewności co do tego, że ów duchowny był pedofilem.
Prawie 4,4 mld euro to łączna kwota przewidziana na konkursy w ścieżce SMART w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Kościół musi przejść bolesny proces oczyszczenia, w którym niewinni będą pokutować za upadki winnych. Przecież ataków na Kościół najbardziej będą doświadczać księża i najbardziej zaangażowani zwykli katolicy. Bo oni zasłaniają sobą Kościół i bronią go bez uników, będą więc najmocniej piętnowani i atakowani. Marek Jurek, wieloletni poseł, marszałek Sejmu w latach 2005–2007
Zmaganie się z ciałem, do jakiego Kościół zobowiązuje swoich wiernych, nie jest okupacją zmysłów przez nieżyciowe normy, tylko wojną wyzwoleńczą. Wstrzemięźliwość nie jest masochizmem, lecz szansą na nasycenie instynktów duchem. I dlatego „wojna z rygoryzmem”, na którą wyruszyło ostatnio wielu świeckich i duchownych, jest tak groźna.
Po niemal dwóch dekadach doczekaliśmy się kolejnego od czasów „Oficera” serialu policyjnego autorstwa Wojciecha Tomczyka. Czy da się w jednej opowieści połączyć Słowackiego z historią Kajetana P. i awarią Czajki?
Bohaterka „Tár” ma wszelkie możliwe papiery na to, by stać się postacią z lewicowego snu o świecie spełnionej równości, wyrównanych szans i zinternalizowanej nadwrażliwości. Tyle że sen ten okazuje się być koszmarem.
Co widzi Polak w lustrze Wojtyły? Jeżeli poprzestaniemy tylko na biernym odwróceniu głowy i znanym geście „nie znam tego człowieka” – Jan Paweł II pozostanie dla nas bolesnym, narodowym wyrzutem sumienia.
Przez lata pokutowało przeświadczenie, że PiS tylko się kłóci z koalicjantami i nie ma partnera, z którym mogłoby rządzić po wyborach. To się właśnie zmieniło.
Kolejny etap kampanii wyborczej ruszy w praktyce w drugiej połowie kwietnia.
W najbliższą niedzielę i poniedziałek ugrupowanie Zbigniewa Ziobry organizuje specjalny zarząd i spotkania z mieszkańcami Śląska - regionu, który odwiedził niedawno Donald Tusk – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.
Ponad 70 proc. ankietowanych Polaków opowiada się za wprowadzeniem bezwzględnego zakazu wjazdu dla Rosjan przyjeżdżających w celach biznesowych i turystycznych. Ponad połowa obawia się zbrojnego ataku Rosji na Polskę.
Platformy streamingowe na telewizorach oglądano w Polsce w lutym 2023 roku o minutę dłużej niż w styczniu. Widzowie przeznaczyli na nie po raz pierwszy ponad 6 proc. czasu – wyniki badania The Gauge.
„Dopóki nie ma decyzji kto i z kim po stronie opozycji startuje w wyborach, dopóty sondaże preferencji partyjnych należy traktować z lekkim przymrużeniem oka” – mówi Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Cezarym Szymankiem. Najnowszy opublikowała dziś „Rzeczpospolita”.
Przewoźnicy grożą kolejnym, tym razem ogólnopolskim protestem i domagają się reakcji rządu.
W 2022 r. pomoc Polski dla Ukrainy wyniosła ok. 1 proc. PKB Polski - poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wartość zniszczonej przez Rosjan na Ukrainie infrastruktury przekroczyła 140 mld dolarów.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ocenia, że potencjał militarny Rosjan w rejonie linii frontu w Bachmucie zmniejsza się.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyjął zaproszenie na szczyt G7, który odbędzie się w maju w Hiroszimie.
Włosi głodni sukcesu po nieobecności na mundialu zmierzą się w czwartek z Anglikami, a nowy kapitan Kylian Mbappe poprowadzi w piątek Francuzów na mecz z Holendrami.
Po dwóch wystąpieniach Władimira Putina prokuratura znów zajęła się zdelegalizowanym już stowarzyszeniem Memoriał.
Produkty bankowe oparte na nowej stawce referencyjnej powinny, ale nie muszą, być tańsze niż dotychczas.
Hanna Sztuka, przeciwko której protestowała załoga w Janowie Podlaskim, pokieruje inną państwową stadniną – w Białce.
Ile datków na ubiegłoroczny marsz niepodległości zebrali narodowcy i jak je wydali? Stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza nie rozliczyło się ze zbiórki publicznej.
Nieobsadzonych jest prawie 13 tys. etatów. Niedobory są rekordowe i zagrażają bezpieczeństwu.
Na opozycji potrzebne jest poczucie jedności, aby władza wiedziała, że bezprawne majstrowanie przy wyborach nie przyniesie rezultatu – pisze politolog.
Ceny usług medycznych mocno rosną, podążając za inflacją. Mimo to nie rezygnujemy z nich. Sięgamy też po abonamenty i ubezpieczenia zdrowotne.
Polacy nie tylko ostrożniej wkładają towary do koszyków, ale w obawie o przyszłość zaczęli oszczędzać. Sklepy szykują się na mocne hamowanie.
– Krzysztof Penderecki był otwarty na interpretacyjne podpowiedzi wykonawców – mówi dyrygent Jurek Dybał.
Rozpoczęta przed 20 laty inwazja miała utwierdzić Stany Zjednoczone w roli jedynego supermocarstwa Ziemi. Ale jej efekt okazał się odwrotny.
Gest japońskiego premiera to dowód, że z perspektywy Tokio Ukraińcy walczą o wspólną i sprawiedliwą sprawę.
Rząd zakłada, że prace nad podatkiem od nadzwyczajnych zysków dla sektorów energetyki, które go jeszcze nie płacą, będą prowadzone w najbliższych tygodniach. Tymczasem pierwsze firmy już uiściły opłatę.
Funkcjonariusze odchodzą ze służby, braki są nawet w tak elitarnych pionach jak kontrterroryści, biurze ścigającym cyberprzestępców i w CBŚP.
Dopiero po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec, że Radom ma pewien potencjał przewozowy, wbrew bardzo krytycznym opiniom, jakie się pojawiały. Czy mam rację, okaże się w ciągu najbliższych dwóch lat.
Oddawanie nienoszonej odzieży to sposób, by pomóc potrzebującym, co jest szczególnie ważne w czasach kryzysu i wysokiego wzrostu cen. Przy okazji to też wyraz dbania o środowisko.
Przez lata pokutowało przeświadczenie, że PiS tylko się kłóci z koalicjantami i nie ma partnera, z którym mogłoby rządzić po wyborach. To się właśnie zmieniło.
Ponoć „szczuję” złotówkowiczów na frankowiczów. Tak przynajmniej przeczytałem na Twitterze.
Pomniejszanie gramatury produktu bez zmiany opakowania – czyli downsizing – na dobre zagościło w polskich sklepach. Papier toaletowy jest coraz krótszy.
Wzrost stóp procentowych jest szokiem dla wielu kredytobiorców i instytucji finansowych na całym świecie. A nie powinien być.
Aktualizacja planu zamykania kopalń jest możliwa – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas