Reklama
Rozwiń

Kate Raworth. Ekonomia obwarzanka, kompas dla ludzkości

Wielkie przyspieszenie ludzkiej działalności jest ogromnym obciążeniem dla naszej planety. Ile tej presji Ziemia może znieść, zanim życiodajne systemy, które nas karmią, zaczną się załamywać?

Publikacja: 11.06.2021 18:00

Kate Raworth. Ekonomia obwarzanka, kompas dla ludzkości

Foto: materiały prasowe

Żeby zorientować się, gdzie jesteśmy, odsuńmy na bok wzrost PKB i zacznijmy od nowa. Zadajmy sobie podstawowe pytanie: „Co pozwala ludziom dobrze żyć?". Taki świat, w którym wszyscy możemy żyć z godnością i we wspólnocie, niepozbawieni szans – nie przekraczając możliwości naszej życiodajnej planety. Innymi słowy, musimy się wszyscy zmieścić w Obwarzanku.

Jego koncepcję wizualną naszkicowałam pierwszy raz w 2011 roku, kiedy pracowałam w Oxfamie. Została zainspirowana najnowocześniejszą nauką o systemach Ziemi. Przez ostatnich pięć lat, dzięki rozmowom z naukowcami, działaczami, akademikami i decydentami, odnawiałam i aktualizowałam tę koncepcję, tak by odzwierciedlała najświeższe zmiany w globalnych celach rozwoju i wiedzy naukowej. Pozwolę sobie przedstawić ten jeden obwarzanek na świecie, który na pewno każdemu będzie służył.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka