Reklama
Rozwiń

Jak uratować polską wspólnotę

Czy wydarzenia polityczne ostatnich lat pokazują powolną degenerację demokracji? Czy może wręcz przeciwnie – mamy do czynienia ze swoistą wiosną ludów, przebudzeniem społeczeństwa obywatelskiego? O tym i nie tylko o tym rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Aktualizacja: 21.08.2020 13:35 Publikacja: 21.08.2020 13:27

Jak uratować polską wspólnotę

Foto: Plus Minus

„Pola konfrontacji zostały zdefiniowane przez ekstremistów z prawej i lewej strony oraz tych polityków, którzy są zainteresowani podtrzymywaniem, a nawet zaostrzeniem konfliktów, a miejsce niezbędnej w demokracji debaty zastąpiły epitety dowodzące, że ci inni są „nie-ludem”, trzeba ich więc wykluczyć ze wspólnoty” - pisze o. Maciej Zięba w najnowszy wydaniu magazynu „Plus Minus” (w kioskach i na rp.pl od 22 sierpnia), wieszcząc degenerację demokracji i obawiając się, że nie zdajemy testu prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, bo wciąż nie jesteśmy w stanie zbudować prawdziwej wspólnoty. Odwołując się do definicji politologa Ralpha Dahrendorfa przypomina, że jest to społeczeństwo, które stara się, by nikt nie był wykluczony, a swoim członkom oferuje zarówno poczucie przynależności, jak i wolność. Tymczasem polskie społeczeństwo rozdzierane jest przez dwie wizje świata i to mocno zradykalizowane – lewicową i prawicową. Jedna daje wolność ignorując przynależność, druga odwrotnie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Marchwicki nie był Wampirem z Zagłębia – przekonują i idą do Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
Trzeci sezon „Squid Game”. Był szok i rewolucja, została miła zabawka
Plus Minus
Jeszcze jedna adaptacja „Lalki”. Padnie pytanie o patriotyzm, nie o feminizm
Plus Minus
„Strefa gangsterów” – recenzja. Guy Ritchie narzuca serialowi wybuchowy rytm
Plus Minus
„Mesos”: Szare komórki ludzi pierwotnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama