Reklama
Rozwiń

Michael Schudrich. W Polsce nie rośnie liczba antysemitów

Zło pozostaje na zawsze. Upływ czasu nie pomaga. Z jaką siłą czarnoskórzy Amerykanie domagają się dziś sprawiedliwości, choć od zniesienia niewolnictwa minęło półtora wieku! Krzywda polskich Żydów też będzie ciążyła nad Polską, dopóki nie zostanie naprawiona - mówi Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Aktualizacja: 02.07.2021 22:33 Publikacja: 02.07.2021 10:00

Michael Schudrich. W Polsce nie rośnie liczba antysemitów

Foto: Forum, Darek Golik

Plus Minus: Polska wzbogaciła się na żydowskich majątkach pozostawionych przez ofiary Zagłady i okazała się paserem grabieży dokonanej przez Niemców?

Majątek nie ma wyznania, jedynie właściciela. Powinniśmy więc mówić o majątku należącym do Żydów lub nie-Żydów, a nie żydowskim czy polskim majątku. Oczywiście, synagoga jest żydowska, kościół – katolicki, a meczet – muzułmański. Ale budynek mieszkalny? Należy do konkretnej osoby. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy skonfiskowali właściwie cały majątek należący do Żydów, ale tylko niewielką część majątku należącego do nie-Żydów. W 1945 r. Sowieci wyzwolili Polskę tylko po to, aby natychmiast ją okupować po swojemu i w ciągu paru lat doprowadzić do nacjonalizacji mienia w całym kraju przez komunistów. Tego, co już wcześniej Niemcy przejęli, oraz całej reszty. Niezliczona liczba rodzin straciła dorobek życia. W ten sposób polskie państwo wzbogaciło się więc na majątku każdego: Żydów, katolików, protestantów, Tatarów.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„F1: Film” z Bradem Pittem jako przejaw desperacji Apple Studios. Czy to hit?
Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem