Paweł Lisicki: W stronę utopii równości

Jednym z pożytków, jakie płyną z czytania gazet, jest to, że czytelnik ciągle może się dziwić. A zdziwienie, jak dawno już zauważył pewien grecki filozof, jest początkiem mądrości.

Publikacja: 11.07.2008 23:46

Otóż "Rzeczpospolita" podała, że według pewnego brytyjskiego raportu fakt, iż przedszkolaki nie chcą jeść ostrych orientalnych dań, które różnią się od domowych angielskich posiłków, może świadczyć o ich... rasizmie. Zawarte w raporcie twierdzenia są wytycznymi dla wychowawców w przedszkolach. Można się oczywiście z tego wyśmiewać. Ale można też dostrzec w całej sprawie charakterystyczny dla rosnącej liczby polityków i ekspertów sposób patrzenia. Wszyscy oni zdają się ulegać utopii równości. Chcą wepchnąć całą różnorodność świata i ludzi w jeden racjonalny, geometrycznie wywiedziony, wzór. Równość w ich oczach to jednolitość. Człowiek staje się abstraktem, liczbą, jedną z wielu cząstek. Bez przeszłości, tradycji, bez różnicy smaku, wartości.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama