Każdy wybór jest fikcją

Ted Chiang to solidne nazwisko w fantastyce naukowej. Jego wizytówką jest dłuższe opowiadanie, według którego nakręcono film „Nowy początek". To autor, który nie opowiada bajek, za każdym razem podstawę fabuły tworzy interesujący problem technologiczny bądź cywilizacyjny. W swoich tekstach stara się oddać skomplikowanie przyszłego świata i zastanawia się, jak ludzie sobie z nim poradzą.

Publikacja: 07.08.2020 18:00

Każdy wybór jest fikcją

Foto: materiały prasowe

Jego domeną są krótsze formy, jak w tomie opowiadań „Wydech". Teksty spokojne, prawie eseistyczne, żadnych miotaczy antymaterii ani gwiezdnych wojen. Chiang ma wszystko dopięte, domyślane, wszystkie aspekty fabuły uwzględnione. Na gruncie znanego z niechlujstwa gatunku SF jest to koronkowa robota.

W „Wydechu" pisze o tym, jaki wpływ na postrzeganie świata ma to, co i jak pamiętamy, a także o sztucznej inteligencji i wolnej woli (od czego zależą nasze wybory?). W krótkim tekście „Co z nami będzie" sugestywnie dowodzi, że każdy wybór jest fikcją. Rozważając hodowanie cyfrowych stworków, dochodzi do wniosku, że rozwoju umysłu nie da się przyspieszyć, podobnie jak wychowania dziecka – a gdy trzeba oddać wychowanka komercyjnie nastawionym korporacjom, pojawia się żal i poczucie zdrady. Podobne kwestie rozważał Lem w „Non serviam".

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów