Aktualizacja: 03.04.2015 14:29 Publikacja: 05.04.2015 01:01
Obrońcy krzyża: grupa pana Stanisława modli się dzień w dzień niemal od pięciu lat
Foto: Fotorzepa
Pamięć o katastrofie smoleńskiej powoli gaśnie, ale jeszcze nie umarła. Pięć lat od tragedii wciąż odbywają się codzienne modlitwy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a na miesięcznice przychodzą tłumy.
Pan Stanisław skończył 80. rok życia, a od niemal pięciu lat każde jego popołudnie i wieczór wyglądają tak samo. – Krzątać się zaczynam już około godziny 17 – opowiada. Odmawia modlitwę, robi sobie zastrzyk z insuliny i je skromny posiłek, by o 19 wyjść ze swojego mieszkania na warszawskiej Pradze i otworzyć drzwi do garażu.
Czerwonej toyoty nie parkuje jednak w środku, bo garaż spełnia inną, ważniejszą funkcję. Pan Stanisław przechowuje w nim składany krzyż, zapakowany w specjalnie uszyty zielony pokrowiec, podstawę krzyża, złożoną z dwóch wsuwanych w siebie elementów, i wózek ze zniczami. – Po wejściu do garażu robię przegląd zniczy. Nie mogę sobie pozwolić, by przyjechać z wypalonymi i brudnymi. Przecież to widzą ludzie – uzasadnia.
Około godz. 20 toyotą ze składanym krzyżem przyczepionym do bagażnika na dachu pan Stanisław dociera w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Przed Pałacem Prezydenckim rozkłada krzyż, a pod nim formuje drugi z biało-czerwonych zniczy. Pomagają mu w tym inni przybyli na modlitwę. W podstawie krzyża mocują dwie flagi: Polski i Stolicy Apostolskiej, przyczepiają wizerunek św. Michała Archanioła, a na stojaku obok wieszają zalaminowaną kartkę z napisem: „Mijacie nas codziennie, nie zawsze ci sami. A my już cztery lata modlimy się tu na Krakowskim Przedmieściu".
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Chcemy, aby strategia rozwoju polskiej turystyki powstała we współpracy z samorządami, organizacjami turystycznymi i przedsiębiorcami - mówił na wczorajszej konferencji pod hasłem „Od wizji do realizacji: wspólna strategia dla branży turystycznej” sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Nie możemy narzekać na współpracę z rządem przy usuwaniu skutków powodzi. Wiadomo, że chciałoby się więcej i szybciej, ale wszystko jest robione sprawnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas