Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.06.2015 01:28 Publikacja: 26.06.2015 01:28
Wojciech Chmielewski
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Wiele cytatów o podobnej wymowie znaleźć możemy w książce Krzysztofa Masłonia „Od glorii do infamii" poświęconej sylwetkom polskich pisarzy dwudziestowiecznych.
Akurat w przypadku Andrzejewskiego tytuł mógłby brzmieć odwrotnie, bo pisarz największą infamię popełnił, wydając kłamliwy komunistyczny „Popiół i diament", potem jego droga prowadziła jednak w stronę opozycji. A inni? Co ich łączy? „Dla każdego z nich wyjątkową cezurą życia i twórczości stała się wojna. Literaturę polską podzieliła ona na dwie części: krajową i emigracyjną. Nie przystawały do siebie, ale ta pierwsza nie była wyłącznie zniewolona, a ta druga pod każdym względem wyjątkowa, bohaterska i szlachetna. Najważniejszy podział przechodził gdzie indziej: przez literaturę dobrą i złą". I o dobrym i złym pisaniu tu czytamy, a jest to lektura obowiązkowa m.in. dla tych wszystkich piszących dziś o książkach, wedle których historia literatury polskiej zaczyna się od Stasiuka, Chwina i Pilcha. A takich jest niestety na pęczki, wystarczy każdego tygodnia przejrzeć prasowe i internetowe recenzje.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas