Aktualizacja: 15.03.2025 06:48 Publikacja: 07.02.2025 14:38
– W 2022 r. dzięki bardzo dużej pomocy, którą Polska i Polacy udzielili Ukrainie, pojawiła się szansa na rzeczywiste przełamanie we wzajemnych relacjach, ale przesłoniliśmy ją bieżącymi sporami – mówi Michał Dworczyk; na zdjęciu przy pierwszym polskim pociągu sanitarnym ewakuującym uchodźców z Mościsk w Ukrainie, 28 lutego 2022 r.
Foto: Wielechowski S/AGENCJA SE/East News
Nie oszukujmy się, nie mamy żadnego przełomu. To słowo bywa nadużywane. Za to mamy krok w dobrym kierunku i to należy docenić. Sprawy ekshumacji nie powinny być wciągane w bieżącą rozgrywkę polityczną, tak jak próbuje to robić część polityków. Ludobójstwo na Wołyniu i pamięć ofiar powinny być zawsze traktowane jako sprawa ogólnonarodowa. Ponad jakimikolwiek podziałami.
Bierzemy udział w podnoszeniu świadomości cyfrowej i kompetencji społeczeństwa, które dzięki temu będzie świadome zagrożeń, bardziej odporne na oszustwa, kradzieże i działania hybrydowe - mówi Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft.
Spektakle „Laborantka” i „Na prochach” to diagnozy obecnego i nadchodzącego świata, a nawet więcej: przestrogi przed katastrofą.
„Skok po marchewkę” to niepoważny tytuł, który wywołuje poważne emocje.
Nowy język to dodatkowe okno na świat – głosi chińskie przysłowie. O tym właśnie mówi książka Viorici Marian.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
„Oskar, Patka i złoto Bałtyku” to dowód, że polskie kino dziecięce się odrodziło.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Biorąc pod uwagę stabilny stan zdrowia papieża, lekarze nie wydali w piątek wieczorem żadnego komunikatu medycznego. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje, że aktualizacje medyczne będą publikowane rzadziej.
Pomimo wyjątkowo napiętych w ostatnim czasie relacji między Stanami Zjednoczonymi a Danią, gabinet Donalda Trumpa zwrócił się do duńskiego rządu z prośbą o pomoc. USA zmagają się z poważnym deficytem jaj w związku z ptasią grypą – i szukają nowych dostawców w Europie.
Europa i Stany Zjednoczone powinny ostatecznie znormalizować stosunki z Rosją, gdy tylko zakończą się walki na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla Bloomberga sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Rosyjskie media cytują Aleksandra Łukaszenkę, który twierdzi, że kilku ukraińskich polityków dzwoniło do prezydenta Rosji Władimira Putina. Łukaszenko nie zdradził żadnych szczegółów, zastrzegając, że "to wciąż nie jest informacja publiczna".
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują, jak kampania prezydencka w Polsce została przytłoczona przez wydarzenia międzynarodowe. Od starcia Radosława Sikorskiego z Elonem Muskiem po dyskusję o obecności amerykańskiej broni jądrowej w Polsce – geopolityka staje się głównym tematem debaty publicznej. Jakie konsekwencje ma to dla kandydatów na prezydenta i jakie strategie przyjmują poszczególni politycy?
Prezydentowi USA zabrakło doradców znających psychologię rosyjskiego dyktatora. Obrał niewłaściwy język komunikacji z Kremlem. Jedyna szansa na zakończenie trwającej od ponad trzech lat wojny Rosji z Ukrainą może zostać zaprzepaszczona.
Na czele Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej stoją przywódcy, którzy zasłużyli na miano sceptyków klimatycznych. Obaj bagatelizują pogłębianie się kryzysu. Co ich różni w poglądach?
Prezydent USA Donald Trump poinformował o rozmowach amerykańskiej delegacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Istnieje bardzo duża szansa, że ta straszna, krwawa wojna może wreszcie dobiec końca” - zadeklarował.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas