Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 20:52 Publikacja: 26.07.2024 10:00
Kryzys konstytucyjny w Rosji, wywołany sporem miedzy prezydentem Borysem Jelcynem a Radą Najwyższą, dotyczący kształtu ustroju państwowego, Moskwa, październik 1993 r.
Foto: Wojtek Laski/East News
Plus Minus: W rosyjskim środowisku demokratycznym trwa burzliwa dyskusja na temat wydarzeń, które miały miejsce w latach 90. Fundacja na rzecz walki z korupcją (FBK) i bliska współpracowniczka Aleksieja Nawalnego Maria Piewczich opublikowali kilkuodcinkowy film dokumentalny „Zdrajcy”. Wynika z niego, że młodzi przeciwnicy Putina obwiniają starsze pokolenie, w tym również pana, za obecny stan rzeczy w Rosji. Co pan o tym sądzi?
FBK i Maria Piewczich nie odzwierciedlają opinii młodego pokolenia w Rosji. Zacznijmy od tego, że Piewczich nie ma z Rosją nic wspólnego. Będąc dzieckiem, wyjechała do Wielkiej Brytanii, nigdy nie wróciła. Jest poddaną króla. Jako turystka jeździła do Rosji, nigdy tam nie mieszkała. Nie zna kraju. W latach 90., które krytykuje, żyła w dostatku w rodzinie bogatego człowieka. Opisuje problemy tamtych lat, ale nie doświadczyła ich na własnej skórze. To jej pokolenie bije dziś pałkami protestujących w Moskwie, nie moje. To jej pokolenie dzisiaj siedzi w okopach i morduje Ukraińców. Generałowie rosyjscy mogą być moimi rówieśnikami, ale pułkownicy już nie. To pokolenie, które nie pamięta ZSRR. Za pieniądze idą zabijać ludzi, których nawet nie znają. Nawalny miał 47 lat. Piewczich ma 37 lat. Mając 37 lat, odszedłem ze stanowiska wicepremiera i nigdy więcej nie pracowałem w rządzie. A ona dopiero wybiera się po władzę w Rosji. Mówią, że ich czas jeszcze nadejdzie. Kiedy? Nie mają już żadnego wpływu na sytuację wewnątrz Rosji, nie mają tam swoich ludzi i struktur. Wszyscy już siedzą w więzieniu albo uciekli za granicę. Mimo to ludzie z FBK udają, że są jedyną rosyjską opozycją. I przekonują, że reszta to są tacy „zdrajcy jak Koch”.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
Tempo rozliczania rządów PiS staje się zarzewiem sporów w koalicji. Adrian Zandberg w mediach społecznościowych przypomniał jednak, że Polaków bardziej niż polityczne rozliczenia interesują rosnące ceny, kolejki do lekarzy i codzienne problemy, które bezpośrednio wpływają na ich życie. „Rozliczeniami człowiek się nie naje” – podkreślił.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy” Marek Woch poinformował, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas