Okulistka w haremie

Pamiętniki XVIII-wiecznej Reginy dyskredytowano jako opowieści „ciemnej baby”. Tymczasem jej wspomnienia to wcale nie wymyślone historyjki.

Publikacja: 19.04.2024 17:00

Okulistka w haremie

Foto: Paweł Ogrodzki

Ostatnio przeczytałam pozycję, którą sama bardzo chciałabym napisać, ale zostałam uprzedzona, więc chętnie o niej opowiem. Cezary Harasimowicz napisał bowiem „Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej”. Powieść jest inspirowana oryginalną wersją pamiętnika pani Reginy z XVIII wieku, która spisała swoje wspomnienia. Trzeba zaznaczyć, że w tamtym okresie nie było to typowe, zwłaszcza dla kobiet z niższych warstw społecznych, gdyż wiele z nich, nawet magnatek, nie umiało pisać. Na dodatek jej wspomnienia zostały zdyskredytowane przez krytyków. Uważano ją za „ciemną babę”, ponieważ pisała w odmiennym stylu. Trzeba jednak zaznaczyć, że znakomicie poruszała się w różnych gatunkach, począwszy od powieści awanturniczej aż po odważne romanse. Dodam jeszcze, że jej wspomnienia to nie były wymyślone historyjki, ale prawdziwe przeżycia kobiety, która była lekarzem i okulistką w haremach sułtańskich. Bardzo zachęcam do przeczytania książki Harasimowicza. Autor świetnie utrzymał konwencję starodawnego języka.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jan A.P. Kaczmarek: Dobry film może zmienić życie twórcy
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
„Dziennik wyjścia”: Rzeczywistość i nierzeczywistość
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?