Mistrzostwa świata w rugby. Wyjątkowo udany projekt

Mistrzostwa świata w rugby zaczęły się od meczów na antypodach w 1987 r. Dziś nadal towarzyszy im XIX-wieczny mit założycielski dyscypliny oraz przekonanie, że to jedno z najbardziej udanych i dochodowych wydarzeń współczesnego sportu.

Publikacja: 27.10.2023 17:00

Nie brakuje głosów, że rugby jest brutalnym sportem dla dżentelmenów, a bogata historia dodaje dyscy

Nie brakuje głosów, że rugby jest brutalnym sportem dla dżentelmenów, a bogata historia dodaje dyscyplinie szlachetności

Foto: AFP

Wielu wierzy, że rugby narodziło się jesienią 1823 roku, kiedy niejaki William Webb Ellis – jak piszą historycy – „z lekkim lekceważeniem zasad futbolu po raz pierwszy wziął piłkę w dłonie i pobiegł z nią, tworząc w ten sposób charakterystyczną cechę gry w rugby”.

Można więc napisać, że w tym roku obchodzimy 200-lecie tego wyczynu i chociaż niektórzy badacze uznają historię za apokryf, obecność pomnika Webba Ellisa przed elitarną szkołą prywatną z internatem w miejscowości Rugby we wschodniej części hrabstwa Warwickshire wydaje się sugerować, że większość ludzi – zwłaszcza gracze oraz kibice – z radością przyjmuje powszechnie znaną relację za prawdę.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Kataryna: Niezasłużone szczęście obrońcy ministra Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Nowa dyrektorka PISF: Dialog i transparentność to fundamenty mojej pracy
Plus Minus
J.D. Vance. Nawrócony na Trumpa
Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy