Boskie światło u Jona Fossego

Jeśli Polacy znają Jona Fossego, tegorocznego noblistę, to z wcześniejszych pesymistycznych dramatów. Czyli nie znają, bo najnowsza „Septologia” przyniosła przełom: to proza nawróconego, pełna modlitw i nadziei na odmianę życia.

Publikacja: 13.10.2023 10:00

Boskie światło u Jona Fossego

Foto: AFP

Tak katolickiej książki jak „Septologia” Jona Fossego Noblem nie nagrodzono bodaj od „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w 1905 r.

Może to przesadny slogan, jednak wynikający z tego, do czego przyzwyczaiła nas współczesna literatura i sztuka. Zeszłoroczną noblistkę, Francuzkę Annie Ernaux kojarzy się z feminizmem, a jednym z najważniejszych jej tematów jest aborcja, której dokonała pozostawiona na łasce losu. Abdulrazak Gurnah, laureat z 2021 r., koncentruje się na problemach świata postkolonialnego i uchodźców. Nagrodzona w 2020 r. amerykańska poetka Louise Glück zmaga się z problemem depresji, której źródłem bywa rodzina, często w rozpadzie, z egoistycznym ojcem starego typu i trudnymi relacjami ludzi, których łączy tylko krew.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama