Od Projektu Kartel do Pegasusa

Zagrożenie związane z systemem Pegasus polegało na tym, że można było go wykorzystać do szpiegowania nie tylko złoczyńców.

Publikacja: 14.04.2023 17:00

Od Projektu Kartel do Pegasusa

Foto: Skorzewiak/Shutterstock

Sandrine i mnie sprowadziła do Berlina okazja, jaka w życiu dziennikarza trafia się rzadko i może nigdy się nie powtórzyć – szansa na opublikowanie materiału o znaczeniu istotnym dla całego świata. Tak się złożyło, że taksówka wioząca nas z lotniska do centrum miasta minęła w odległości zaledwie paru kilometrów Muzeum Stasi, mieszczące się w tym samym kompleksie budynków, w którym niegdyś rezydowała wschodnioniemiecka tajna policja, określana mianem „miecza i tarczy” komunistycznego państwa. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jeśli zdecydujemy się podjąć nasze dziennikarskie śledztwo, będziemy musieli zmierzyć się z co najmniej kilkunastoma podmiotami państwowymi, gotowymi zaciekle bronić dostępu do swoich tajemnic, a także z wartą miliard dolarów firmą technologiczną, działającą pod ochronnym parasolem rządu. […].

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jadwiga Emilewicz: PiS ma zieloną twarz
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Izrael i jego najbardziej moralna armia świata? Mocno wątpliwe
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Prawo nigdy nie będzie przezroczyste. W kwestii aborcji również
Plus Minus
III RP – bardzo krótka historia ambicji
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Wyrzuceni na śmietnik historii przez transformację