Irena Lasota: Wyjątkowy Aliszer Usmanow

Aliszer Usmanow to jeden ze stu najbogatszych ludzi świata. I nawet pomimo sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów wciąż jest miliarderem. Wspiera go usilnie premier Węgier.

Publikacja: 09.09.2022 17:00

Irena Lasota: Wyjątkowy Aliszer Usmanow

Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Wedle kilku międzynarodowych agencji prasowych: „Rząd Węgier zagroził zawetowaniem rozszerzenia części sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, jeśli trzej oligarchowie – Aliszer Usmanow, Piotr Awen i Wiktor Rasznikow – nie zostaną usunięci z czarnych list UE”. Wiadomość raczej banalna: Węgry blokują decyzje Unii Europejskiej wymierzone przeciwko Rosji za wojnę w Ukrainie, z jednej strony w nadziei, że wynegocjują zaległe pieniądze z Brukseli, z drugiej strony Wiktor Orbán szczyci się swoimi doskonałymi stosunkami z Putinem, którego chyba szczerze lubi i podziwia. Zazwyczaj nie lubię tego rodzaju domysłów o uczuciach polityków, ale w przypadku Orbána interpretuję to na podstawie jego słów, uśmiechów i tak zwanej „mowy ciała”. To, co jednak jest zdumiewające w tej wiadomości, to wybór akurat tych trzech – spośród ponad tysiąca innych Rosjan objętych sankcjami. Biografie oligarchów są często ciekawe, nawet gdy wyczyszczone i ocenzurowane, ale zdecydowanie wyróżnia się wśród nich Aliszer Usmanow. Urodzony w 1953 roku należy do stu najbogatszych ludzi na świecie, nawet jeśli sankcje pozbawiły go największego na świecie jachtu i części majątku. W świecie biznesu był lub jest udziałowcem czy właścicielem dziesiątek firm, takich jak Interfin Interbank, MAPO-Bank, Gazprom, USM Holdings and Metalloinvest, Nautilus Minerals, Sogaz, MegaFon, Mail.Ru, Kommersant – że wymienię tylko kilka, które mają najkrótsze nazwy. Na jego majątek, oceniany na około 20 mld dol., składają się głównie inwestycje w źródła energii i wydobywanie miedzi, żelaza i złota.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jak by to zrobił Tukidydes
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Plus Minus
„Madame Web”: W pajęczynie bzdur
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Po agresji Rosji na Ukrainę nasz świat się wywrócił
Plus Minus
We Lwowie wojna pojawia się nagle
Plus Minus
Michał Strąk: Z punktu widzenia geopolityki nie ma wielu różnic między PRL a III RP