Aktualizacja: 12.12.2024 03:55 Publikacja: 24.06.2022 17:00
Szparagi kupowane w Wielkiej Brytanii mają najwyższy ślad węglowy ze wszystkich dostępnych tam warzyw. Na każdy ich kilogram przypada 5,3 kg dwutlenku węgla, głównie dlatego, że znaczna ich część jest importowana drogą lotniczą z Peru. Ale to i tak wciąż mniej niż ślad mięsa. W przypadku drobiu, bardziej przyjaznego środowisku niż wołowina i wieprzowina, to 12,3 kg CO2 na jeden kilogram
Foto: Steve Russell/Toronto Star Getty Images
Weganom zazwyczaj smaku mięsa nie brakuje, wszelkie zamienniki są stworzone z myślą o osobach, które mięso nadal jedzą lub kiedyś na pewno je lubiły po to, aby poczuły się lepiej – mówi kąśliwie Agnieszka, weganka od lat, która niespecjalnie jest zainteresowana burgerami z soi, grochu czy bobu. Zazwyczaj występują one w połączeniu z różnymi kaszami. Mięso imitują też różne roślinne granulaty, często na bazie pszenicy, o smaku wołowiny, kurczaka czy nawet ryb. Ceny tego typu produktów stale spadają, ale wciąż są wyższe niż ich tradycyjnych odpowiedników. Zwłaszcza zamienniki mięsa potrafią słono kosztować, ale czasami oferują taką jakość, że nawet zdeklarowany mięsożerca może nie zauważyć, iż je wyłącznie rośliny.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Rewolucyjne rozwiązanie może stanowić remedium na jeden ze skutków globalnego ocieplenia. Brytyjska firma Real Ice chce zamrażać Ocean Arktyczny. Pomogą w tym drony zasilane wodorem.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Na naszych oczach odwraca się trend, który nazywano rosnącą świadomością klimatyczną. Choć coraz częściej doświadczamy ekstremalnych temperatur i kataklizmów, to obawy budzą dziś raczej wstrząsy geopolityczne.
Teksas przygotowuje się do usuwania migrantów, obiecanego przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. Współpracę obiecują również republikańskie władze innych stanów.
Wraz z cyfryzacją gospodarki i życia szybko przybywa nam elektrośmieci. W ślad za tym nie idzie jednak świadomość, co należy z nimi robić.
Dlaczego młodzi potrzebują dziś tak skomplikowanego slangu? Bo chcą nam pokazać, że wcale nie jesteśmy tacy mądrzy, jak nam się wydaje. Bo jak można nie rozumieć sigmy, skibidi czy brainrot? To wyraz buntu, który nie przejawia się już na ulicy, tylko w internecie, w serwisach społecznościowych, które dla młodych ludzi są dziś naturalnym środowiskiem.
Nikt nie wie, jakie porządki zaprowadzą rebelianci w Syrii, ale państwa europejskie już chciałyby tam odsyłać imigrantów. Prawo jednak na to nie pozwala.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z profesorem Romanem Kuźniarem o dramatycznym upadku reżimu Baszara Asada. Jakie siły doprowadziły do tego punktu po latach wojny domowej? Czy Syria ma szansę na odbudowę, a może czeka ją kolejna fala chaosu? Ekspert analizuje role Rosji, Turcji i Iranu oraz przewiduje konsekwencje dla Bliskiego Wschodu i świata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas