Piotr Woźniak: Bez Baltic Pipe nasza pozycja byłaby zupełnie inna

Rosjanie od dawna mieli plan przejęcia Ukrainy i przyłączenia jej do Rosji. Wymyślili sobie, że zrobią to za pomocą gazu. W 2003 roku wydano rządowy dokument „Polityka energetyczna Federacji Rosyjskiej", w którym jasno i precyzyjnie wyłożono, że eksport gazu i ropy służy Rosji do uprawiania polityki zagranicznej - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki w pierwszym rządzie PiS i były prezes PGNIG.

Aktualizacja: 30.05.2022 11:41 Publikacja: 27.05.2022 17:00

Piotr Woźniak

Piotr Woźniak

Foto: PAP, Grzegorz Momot

Plus Minus: Jesienią ruszy Baltic Pipe, czyli gazociąg, który będzie nam dostarczał surowiec z Norwegii. Czy pokryje nasze potrzeby, skoro Rosjanie zakręcili nam kurek z gazem?

Przepustowość Baltic Pipe wynosi 10 mld metrów sześciennych rocznie. PGNiG ma ją zarezerwowaną na poziomie nieco ponad 8 mld m3. Ze złóż w Norwegii według prognoz PGNiG wyprodukuje ok. 3 mld m3 gazu w 2022 roku, a połowę zarezerwowanej przepustowości osiągnie dopiero w 2027 roku. Zatem spółka powinna już mieć podpisany lub właśnie podpisywać kontrakt na zakup około 5 mld m3 do 2027 i później adekwatnie posiadać zakontraktowany wolumen uzupełniający do poziomu własnego wydobycia. Powinny nas niepokoić wypowiedzi przedstawicieli zarządu PGNiG, że na razie nie ma potrzeby wykorzystywania całej zakontraktowanej przez PGNiG przepustowości. Bo wręcz odwrotnie – jest i to pilna.

Pozostało 96% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie