Michał Szułdrzyński: Do zobaczenia w wolnej Ukrainie

Po ogłoszeniu przez nasz rząd końca pandemii nie tylko Wielkanoc będziemy mogli przeżywać normalnie. Powróciły również spotkania związane ze świętami innych religii. Dzięki temu mogłem uczestniczyć w jednym ze spotkań z okazji Paschy, któremu przewodniczył naczelny rabin Michael Schudrich. Rabin powtarzał, że dla wszystkich Żydów – i tych ortodoksyjnych, i tych mniej – święto Paschy jest świętem wolności. Jest bowiem upamiętnieniem przejścia z Egiptu do Ziemi Obiecanej będącego procesem wyzwalania całego narodu żydowskiego. Bóg wyzwolił, ale dalej wyzwala.

Publikacja: 15.04.2022 18:00

Michał Szułdrzyński: Do zobaczenia w wolnej Ukrainie

Foto: AFP

Gdy Żydzi więc świętują przez osiem dni wolność, również chrześcijanie przeżywają przejście. Tak jak Mojżesz prowadził naród wybrany przez Morze Czerwone, z niewoli do wolności, tak Chrystus przeprowadził ludzkość przez bramę śmierci, otwierając bramy wieczności. Męka, a później zmartwychwstanie stawiają więc człowieka w zupełnie nowej sytuacji egzystencjalnej, dają mu wolność prawdziwą, wyzwalając z okowów śmierci. W obu tych świętach jedna intuicja jest taka sama: to Bóg daje człowiekowi wolność. To nie Mojżesz wyzwolił Żydów, ale Bóg, Mojżesz ich tylko na polecenie Boga prowadził. Chrystus wyzwala chrześcijan, jako Syn Boży. W obu przypadkach ta wolność jest darem, czymś, co dostajemy z góry.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Menedżerowie są zmęczeni
Plus Minus
Konrad Szymański: Cztery bomby tykają pod członkostwem Polski w UE
Plus Minus
Polexit albo śmierć
Plus Minus
„Fallout”: Kolejna udana serialowa adaptacja gry po „The Last of Us”
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Kaczyński. Demiurg polityki i strażnik partyjnego żłobu