Reklama

Debata „Plusa Minusa”. Nowe muzea: Jedna pamięć, wiele pamięci?

Czy możemy uciec od historii? Czy w muzeum jest miejsce na elementy wojny kulturowej? Czy państwo powinno mieć własną narrację historyczną? – dyskutują dyrektorzy i twórcy powstałych ostatnio muzeów.

Aktualizacja: 17.07.2016 17:05 Publikacja: 15.07.2016 02:28

Jaka powinna być opowieść o polskiej przeszłości? Od lewej: Paweł Ukielski, Dariusz Stola, Jan Ołdak

Jaka powinna być opowieść o polskiej przeszłości? Od lewej: Paweł Ukielski, Dariusz Stola, Jan Ołdakowski, Paweł Machcewicz, Wojciech Stanisławski i Dominik Zdort

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Dominik Zdort (redakcja „Plusa Minusa"): Pretekstem do naszej dyskusji jest prestiżowa nagroda European Museum of the Year Award, przyznana w kwietniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Korzystając z tego pretekstu, porozmawiajmy o tym, czym mają być muzea w XXI wieku. Jak mają upowszechniać historię, prezentować pewne jej wizje?

Dariusz Stola (dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN): Oprócz nagrody europejskiego muzeum roku, najważniejszej nagrody muzealnej w Europie, otrzymaliśmy też – od Europejskiej Akademii Muzealnej – drugą najważniejszą nagrodę, która zostanie nam wręczona jesienią. Podkreślono, że nasze muzeum jest całościowe, że wyróżnia się wielością pól działania i jest czymś znacznie więcej niż wystawą stałą.

Pozostało jeszcze 98% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Szopy w natarciu”: Zwierzęta kontra cywilizacja
Plus Minus
„Przystanek Tworki”: Tworkowska rodzina
Plus Minus
„Dept. Q”: Policjant, który bał się złoczyńców
Plus Minus
„Pewnego razu w Paryżu”: Hołd dla miasta i wielkich nazwisk
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Plus Minus
„Survive the Island”: Między wulkanem a paszczą rekina
Reklama
Reklama