Jean-Pierre Lasota: Czarna dziura groźna tylko z bliska

Jeśli ciemna materia istnieje, a ciągle nie ma na to bezpośredniego dowodu, ustalenie, czym jest, wiązać się będzie z rozszerzeniem standardowego modelu cząstek elementarnych. Jeśli jej nie ma, będziemy musieli sięgnąć do nowej fizyki, i to dopiero będzie frajda – mówi Jean-Pierre Lasota, francusko-polski astrofizyk.

Publikacja: 05.02.2021 10:00

Kwazar Poniua’ena został odkryty w czerwcu 2020 i jest najodleglejszym znanym obiektem we Wszechświe

Kwazar Poniua’ena został odkryty w czerwcu 2020 i jest najodleglejszym znanym obiektem we Wszechświecie. Znajduje się w nim czarna dziura o masie przekraczającej miliard mas Słońca

Foto: International Gemini Observatory

Plus Minus:  Prawie codziennie pojawiają się nowe publikacje dotyczące ciemnej energii i ciemnej materii. Ale tak naprawdę fizycy niewiele o niej wiedzą.

Trafił pan w dziesiątkę. Istotnie to trochę dziwnie wygląda, gdy chwalimy się tym, że stwierdziliśmy z całą pewnością, że praktycznie nie wiemy, z czego składa się Wszechświat. Ale w rzeczywistości nie jest to pochwała ignorancji. W nauce ustalenie, że czegoś nie wiemy lub nie rozumiemy, jest bardzo płodne. Ponad 100 lat temu fizycy wiedzieli z całą pewnością, że nie rozumieją, skąd się biorą linie obserwowane w widmach atomów. Z tego wzięła się mechanika kwantowa. Nie wiemy, czym jest tzw. ciemna energia wypełniająca równomiernie cały Wszechświat, ale wielu fizyków uważa, że z tej niewiedzy wyrośnie nowa fizyka, bo ta zagadka wiąże się z ciągle niezrozumiałym problemem tzw. energii próżni. Jeśli ciemna materia istnieje, a ciągle nie ma na to bezpośredniego dowodu, ustalenie, czym jest, wiązać się będzie z rozszerzeniem standardowego modelu cząstek elementarnych. Jeśli jej nie ma, będziemy musieli sięgnąć do nowej fizyki i to dopiero będzie frajda. Ta fizyka nie jest zresztą taka młoda, bo została zaproponowana przez Mordechaja Milgroma już w 1983 r.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Portugalska rewolucja goździków. "Spotkałam wiele osób zdziwionych tym, co się stało"
Plus Minus
Kataryna: Ministrowie w kolejce do kasy
Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków