Reklama
Rozwiń

Daniel Beer. Zemsta za zamach na cara

Polityczni zesłańcy, czy to skazani za przestępstwa przez wojskowe trybunały, czy też przesiedleni w trybie administracyjnym, przeszli w wyobraźni opinii publicznej moralną transformację – przestali być niebezpiecznymi i sprowadzonymi na złą drogę fanatykami, a stali się godnymi współczucia męczennikami. Sceną tej transformacji była Syberia.

Publikacja: 06.04.2018 15:00

13 marca 1881 roku, na petersburskim Newskim Prospekcie, car Aleksander II Romanow śmiertelnie ranio

13 marca 1881 roku, na petersburskim Newskim Prospekcie, car Aleksander II Romanow śmiertelnie raniony przez członka Narodnej Woli, polskiego zruszczonego anarchistę Ignacego Hryniewieckiego.

Foto: EAST NEWS

W majowy poranek 1864 roku na petersburskim placu Mytnym trwały przygotowania do „cywilnej egzekucji" mężczyzny w okularach, ubranego w rodzaj ciemnego żakietu, ulubionego stroju rosyjskich intelektualistów. Był to wydawca radykalnego czasopisma „Sowriemiennik" Nikołaj Czernyszewski, oskarżony o „udział w spisku mającym na celu obalenie istniejącego porządku". Kiedy ukląkł przed tłumem złożonym z około tysiąca, a może dwóch tysięcy widzów, nad jego głową złamano miecz i odczytano wyrok. Został skazany na „pozbawienie wszelkich praw do majątku i zesłany na czternaście lat katorgi w kopalniach, a potem dożywotnie osiedlenie na Syberii".

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa