Reklama
Rozwiń

Beniamin Czapla. Jak Patek i wspólnicy pokonali kluczyki

Antoniemu Patkowi w towarzystwie rzetelnego rodaka i utalentowanego Francuza Phillipe'a pracowało się nad zegarkami znacznie łatwiej i szybciej. Być może najłatwiej i najszybciej w życiu.

Publikacja: 26.11.2021 16:00

Beniamin Czapla. Jak Patek i wspólnicy pokonali kluczyki

Foto: materiały prasowe

Zupełnie inaczej niż działalność Franciszka Czapka potoczyły się dalsze losy wytwórni prowadzonej przez Antoniego Patka. Niedługo po rozwiązaniu umowy z Czapkiem wszedł on w porozumienie z polskim emigrantem Wincentym Gostkowskim oraz francuskim zegarmistrzem Adrienem Philippe'em. Z zachowanych źródeł wynika, że spółka Patka, Gostkowskiego i Philippe'a została zawiązana 15 maja 1845 roku, tradycyjnie poprzez zawarcie umowy na sześć lat. Porozumienie to było podstawą funkcjonowania firmy Patek & Cie. Pełnomocnictwo wytwórni mieszczącej się w dalszym ciągu w budynku poprzedniej spółki przy Quai des Bergues 29 zostało przyznane na wyłączność Antoniemu. Informacje o założeniu nowej manufaktury, podobnie jak rozwój działalności Franciszka Czapka, nie uszły uwagi redaktorów tak polskich, jak i zagranicznych dzienników. Wzmianki na ten temat pojawiły się między innymi w jednym z numerów „Dziennika Narodowego", opublikowanym w maju 1845 roku:

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa