Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 10.11.2021 21:47 Publikacja: 12.11.2021 16:00
Janusz Drzewucki
Foto: EAST NEWS, Michał Woźniak
W październiku minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji wybrałem się do Gliwic, gdzie autor mieszkał w latach 1949–1968 i obejrzałem w Teatrze Miejskim spektakl pt. „Kartoteka" w reżyserii Pawła Szkotaka. Dawno nie widziałem przedstawienia z fantastyczną scenografią, oryginalnymi kostiumami i rewelacyjną grą aktorów. Bardzo dobrze dobrano też muzykę, poza tym Szkotak świetnie buduje tylną projekcję, czyli coś, co pojawia się w głębi sceny. A dzień przed setnymi urodzinami Różewicza wybrałem się do Teatru Wielkiego w Warszawie na wernisaż wystawy „Różewicz i obrazy". W pięknym katalogu znajdziemy reprodukcje dzieł malarzy, z którymi poeta się przyjaźnił i których cenił, np. Andrzeja Wróblewskiego i Jerzego Nowosielskiego. Będąc cały czas w temacie Różewicza, przeczytałem opublikowany właśnie jego tom „Wiersze odzyskane". Są to wiersze z czasopism, które nigdy wcześniej nie zostały przez autora wydrukowane w tomikach. Kończąc ten wątek, chciałbym polecić jeszcze nr 10 miesięcznika „Odra". Tam znajdziemy cały blok poświęcony Różewiczowi.
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Obrazów polepionych z pamięci, języka i wyobraźni jest w nowej książce Marka Bieńczyka mnóstwo. Ale kto tak właściwie do nas mówi w „Rondzie Wiatraczna”?
Bong Joon-ho nie mógł się zdecydować, w jakiej konwencji utrzymać film „Mickey 17”. W efekcie jest za długi, wyszedłem z niego znużony i trochę obojętny. Jednak nie sposób go zignorować, bo zbyt przypomina nasz świat.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nie mam oporów przed tym, aby postawić „Wypadek na polowaniu” obok słynnego „Mausa” Arta Spiegelmana.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Obrazów polepionych z pamięci, języka i wyobraźni jest w nowej książce Marka Bieńczyka mnóstwo. Ale kto tak właściwie do nas mówi w „Rondzie Wiatraczna”?
Oprócz konfliktów i złych wspomnień znajdzie się też nadzieja. Tym jest rodzina w spektaklu „Mój syn chodzi, tylko trochę wolniej”.
Legendy i mity są kluczem, by zrozumieć Japonię – przekonuje Joshua Frydman.
Filmowa biografia Marii Callas z Angeliną Jolie w roli głównej to skrzywiona wersja życiorysu wielkiej śpiewaczki i wrażliwej kobiety. Dla mnie nie w porządku.
Ketty nie miała tremy. Gdy pojawiła się w gabinecie podpułkownika granatowej policji, walnęła prosto z mostu, że przychodzi w imieniu podziemia i żąda od niego pracy dla dobra Polski. I uzyskała zgodę
Bez zabójczych konsekwencji działania bakterii wywołującej dżumę nie sposób byłoby sobie wyobrazić, żeby islam z małej sekty rozwinął się w jedną z najważniejszych religii, praktykowaną przez blisko jedną czwartą światowej ludności.
O tym, jak sama była czynna w Szarych Szeregach, pani profesor nie napomykała. Ani o latach pracy naukowej. Jakby to nie było ważne...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas