W poszukiwaniu prawdziwego dialogu

Mimo że na temat stosunków chrześcijaństwa i judaizmu wiadomo coraz więcej, czasem pojawiają się książki prawdziwie przełomowe. Taką jest wciąż nieprzetłumaczone na polski dzieło Petera Schäfera, profesora studiów judaistycznych z Princeton, „Jezus w Talmudzie”.

Publikacja: 02.10.2009 20:59

Warto podkreślić, że jego szczególną wagę dostrzegli najważniejsi myśliciele żydowscy, jak choćby Elie Wiesel. Dlaczego? Bo jest to pierwsza książka pokazująca na podstawie bogatego materiału źródłowego i analizy tekstów Talmudu żydowskie uprzedzenia i stereotypy dotyczące chrześcijaństwa. Niektóre interpretacje Schäfera mogą wywołać prawdziwy szok.

Nie jest to temat łatwy. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” profesor Schäfer zauważa, że te treści często stawały się uzasadnieniem dla podjęcia wrogich wobec Żydów działań przez Kościół. Że służyły jako poręczna broń dla antysemitów. Że tym samym mogły w przeszłości prowadzić do pogromów, wreszcie do narastania nienawiści rasowej. Wszystko to prawda. Tym większą zasługą amerykańskiego badacza jest to, że w sposób kompetentny i rzetelny pokazał źródła owych antychrześcijańskich przesądów, ich moc oddziaływania, a także ściśle religijny kontekst.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama