Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.05.2019 11:27 Publikacja: 10.05.2019 10:00
Pod koniec kwietnia w sieci pojawiło się propagandowe wideo ISIS, w którym 48-letni samozwańczy kalif Abu Bakr al-Baghdadi twierdzi, że krwawe, terrorystyczne zamachy na Sri Lance to dzieło jego organizacji
Foto: AFP
Bitwa rozpoczęła się na początku lutego od zmasowanego bombardowania, przeprowadzonego przez amerykańskie bombowce i ciężkie moździerze Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Leżące na granicy z Irakiem syryjskie miasteczko Baguz, ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), spowił gęsty czarny dym. W wielu miejscach widać było płomienie. Kolejne dni upłynęły na intensywnej wymianie ognia z broni maszynowej i snajperskiej pomiędzy szturmującymi Kurdami a kryjącymi się w mieście dżihadystami. Mimo że terroryści stawiali zaciekły opór, żołnierze SDF powoli wypierali ich z kolejnych pozycji. Ofensywę wspierały siły lotnicze dowodzonej przez Waszyngton koalicji, które bombardowały Baguz. Na początku marca atak przerwano. Powodem była próba ewakuacji cywilów wykorzystywanych przez bojowników ISIS jako żywe tarcze. Z miasta uciekło łącznie 30 tysięcy osób, głównie kobiet i dzieci. Broń złożyło także 3 tys. dżihadystów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas