Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.06.2014 16:02 Publikacja: 28.06.2014 02:00
Foto: EAST NEWS
Nie ma chyba patologii, której Peter Singer by nie bronił. Najpopularniejszy obecnie w mediach bioetyk i filozof utylitarysta, mistrz dla współczesnej lewicy (także polskiej) nie tylko opowiada się za aborcją pourodzeniową (czyli zabijaniem nowo narodzonych dzieci aż do pierwszego roku życia) i za tak zwaną adobrowolną eutanazją (to znaczy za dobijaniem pacjentów bez ich wiedzy i zgody), lecz także uznaje, że życie kury czy karpia jest więcej warte niż noworodka. Uważa też, że już niebawem, gdy tylko przezwyciężymy „szowinizm gatunkowy" (z angielska „speciesism", który porównywany jest przez Singera do rasizmu), do systemów prawnych niezwłocznie wprowadzone zostaną małżeństwa zoofilskie określane przez niego mianem „związków transgatunkowych".
Jego zdaniem postęp w tej sprawie jest nieuchronny i skoro pozwoliliśmy na małżeństwa osób tej samej płci, to nie ma powodów, by nie pozwolić na związki osób różnych gatunków. I choć za wyrażanie podobnych opinii (to znaczy za porównywanie „małżeństw homoseksualnych" do przyszłych i na razie absolutnie zakazanych związków zoofilskich) konserwatysta mógłby zostać skazany w procesie o hate speech, to Singer opowiada takie rzeczy bezkarnie i nadal cieszy się autorytetem „najdociekliwszego" analityka współczesności, którego książki są tłumaczone na dziesiątki języków, a opinie przedrukowywane przez najważniejsze pisma świata.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas