Aktualizacja: 22.02.2015 21:11 Publikacja: 22.02.2015 00:01
Siedziba tygodnika „Wiestnik Kipra” – rosyjskojęzycznego tytułu ukazującego się na Wyspie Afrodyty. Nad flagą rosyjską – wstążka św. Jerzego, którą noszą m.in. separatyści w Donbasie
Foto: Reuters/Forum
Korespondencja z Pafos
Joannis Kasulides nie ukrywał oburzenia. – To jest kompletna bzdura! – mówił podniesionym głosem szef cypryjskiej dyplomacji. Pytanie, które tak go zbulwersowało, padło parę dni temu podczas spotkania w brukselskim European Policy Center i brzmiało: – Czy na Cyprze powstanie rosyjska baza wojskowa?
Doniesienia mediów w tej sprawie wskazują jednak, że coś jest na rzeczy. Fakt, że Moskwa prowadzi z Nikozją negocjacje w tej sprawie, ujawnił rosyjski ambasador na Cyprze, Stanisław Osadczyj. Prezydent Nikos Anastasiadis, który pod koniec lutego leci do rosyjskiej stolicy na spotkanie z Władimirem Putinem, zapewnia, że mowa będzie jedynie o udostępnieniu baz w Limassol i Pafos w sytuacjach kryzysowych. Jednak brytyjski ambasador w Nikozji Damian Roderick Todd w wywiadzie dla greckiego dziennika „Kathimerini" już ostrzegł cypryjskie władze, aby nie łamały solidarnej postawy państw Unii wobec Rosji w sytuacji, gdy Kreml prowadzi wojnę przeciw Ukrainie.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził gotowość do odbycia kolejnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem, pomimo braku pozytywnego wyniku poprzedniej rozmowy.
Baszara Asada z Damaszku wywieźli rosyjscy agenci. Ale w bazach w Syrii nadal tkwią – otoczeni przez powstańców – żołnierze Kremla.
Na pięć tygodni przed przejęciem władzy przez Donalda Trumpa przywódcy Polski i Francji uzgodnili wspólne warunki zakończenia wojny w Ukrainie.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas