Aktualizacja: 11.04.2015 16:07 Publikacja: 10.04.2015 03:00
Zawodnicy Atletico Madrid i Realu Sociedad walczą o puchar Hiszpanii. Kwiecień 2015 r.
Foto: epa/pap
Atletico Madryt jest najnowszym synonimem romantyczności w futbolu. Oto skromny krewny dwóch supermocarstw światowego futbolu, których rywalizacja przypominała przez ostatnich kilka lat gwiezdne wojny, rzuca im wyzwanie. I to skutecznie. Real i Barcelona, Messi i Ronaldo muszą uznać wyższość bojowników Diego Simeone, który ma charyzmę i zaraża nią swoich zawodników.
Za tą romantyczną bajką o Dawidzie nowych czasów, walczącym przeciwko nie jednemu, ale dwóm Goliatom, kryje się jednak proza życia. Atletico na koszulkach reklamuje Azerbejdżan. Pod nazwą kraju widnieje slogan „Kraina ognia". Ministerstwo Turystyki Azerbejdżanu zapłaciło 12 milionów euro, a zespół Colchoneros nie tylko z dumą nosi nazwę kraju na koszulkach, ale w ramach umowy odwiedził Baku, gdzie odbył sesje treningowe z młodymi azerskimi piłkarzami. Początkowo umowa miała obowiązywać tylko do końca 2014 roku, ale niedawno została przedłużona do czerwca 2015 roku. Ponoć już za znacznie wyższą kwotę, która jednak nie została upubliczniona.
W przededniu zeszłorocznego finału Ligi Mistrzów w Lizbonie, w którym Atletico grało ze swoim największym, bo lokalnym, rywalem – Realem Madryt – organizacja Reporterzy bez Granic opublikowała raport pokazujący, kim naprawdę jest mecenas klubu. Azerbejdżan został sklasyfikowany na 160. miejscu (na 180) w rankingu szeregującym kraje pod względem wolności słowa i mediów. Państwo nadzoruje i cenzuruje wszystkie stacje telewizyjne, dziesięciu dziennikarzy i tyluż blogerów w maju 2014 roku siedziało w azerskich więzieniach. Reporterzy bez Granic pisali: „Kraina ognia jest tak naprawdę krainą opresji".
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Barcelona po dramatycznym meczu pokonała w Dortmundzie Borussię 3:2 w szóstej kolejce Ligi Mistrzów. Jest już pewna awansu do fazy pucharowej.
Arabia Saudyjska, mimo protestów obrońców praw człowieka, zorganizuje mundial w 2034 roku. Zapowiada się najdroższy turniej w historii.
Mecz w Dortmundzie to hit środy w Lidze Mistrzów. Borussia i Barcelona są w czołówce tabeli i mogą zrobić kolejny krok w stronę awansu do fazy pucharowej.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas