Reklama
Rozwiń

Historia wymyślona na nowo

W wydaniu z 13 maja „Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł Mikhal Dekel, wykładowczyni literatury angielskiej w nowojorskich City University i City College. W 2019 r. ukazała się jej książka „Teheran Children: A Holocaust Refugee Odyssey". W artykule opisała swoje spotkanie z Magdaleną Gawin, wiceminister kultury, a także historię jej ciotecznej babci Jadwigi Długoborskiej, która zginęła w czasie wojny za ratowanie Żydów. Stwierdziła m.in. że „jej krewnej zamordowanej przez Niemców powołana przez nią instytucja postawiła tam pomnik. Po moich przodkach nie ma śladu".

Publikacja: 04.06.2021 18:00

Historia wymyślona na nowo

Foto: materiały prasowe

„W Ostrowi Mazowieckiej byłam tylko raz, rok przed e-mailem od Gawin, gdy zbierałam materiały do wspomnienia o moim ojcu" – przyznała Dekel. „Kuzyn ojca opowiadał o browarze braci Tejtlów w Ostrowi, o domach, w których mieszkali, o polskich i żydowskich pracownikach browaru (...) Brzmiało to jak dziwna sielanka. – Ale kiedy uciekliśmy, polscy pracownicy wiwatowali – wtrącił ojciec. – Teraz browar będzie nasz! – wołali". Dekel opisała, że w szkole w Hajfie uczono jej historii wschodnioeuropejskich Żydów jako serii pogromów, których kulminacją był Holokaust i odrodzenie Izraela. „Ale nie tylko syjonistyczna interpretacja odcisnęła piętno na mojej wiedzy historycznej. Większość naszych sąsiadów i przyjaciół rodziny urodziła się w Polsce. Czułam, że naziści byli dla nich złem wcielonym, ale ból, jaki zadała im Polska, strach przed nią, zdawały się sięgać głębiej, były bardziej intymnym, cichym dziedzictwem".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka