Borussia wygrała z Herthą, Arsenal odpadł z Pucharu Anglii

Borussia Dortmund wygrała z Herthą 1:0 i uciekła Bayernowi. Łukasz Piszczek na krótko pojechał do szpitala

Aktualizacja: 20.02.2012 01:32 Publikacja: 20.02.2012 01:19

Hertha przed meczem z Borussią dostała nowego trenera. Ratować ma ją Otto Rehhagel. I choć w sobotę na ławce jeszcze nie siedział (drużynę prowadził Rene Tretschok), Hertha grała jak Grecja za Rehhagela.

Mądrze się broniła i czekała na swoją szansę. Borussii udało się zburzyć berliński mur dopiero w 66. minucie. Kuba Błaszczykowski dośrodkował w pole karne, strzał głową Roberta Lewandowskiego bramkarz Thomas Kraft odbił jeszcze na poprzeczkę, ale z efektowną dobitką Kevina Grosskreutza już sobie nie poradził.

Łukasz Piszczek, w sobotę najlepszy z trójki Polaków, po pierwszej połowie trafił do szpitala. Próbując zdobyć gola, został kopnięty w głowę przez obrońcę rywali. Doznał wstrząsu mózgu i stłuczenia czaszki, ale powinien  być gotowy na niedzielny mecz z Hannoverem 96.

Borussia nie przegrała od 16 spotkań. Ma już cztery punkty przewagi nad Bayernem, który nie potrafił wygrać na wyjeździe z ostatnim w tabeli Freiburgiem (0:0), i wciąż trzy nad swoją imienniczką z Moenchengladbach, która zwyciężyła 2:1 w Kaiserslautern. Do składu gospodarzy wrócili Ariel Borysiuk i Jakub Świerczok. Pierwszy grał do końca. Drugi zszedł z boiska po godzinie, podobnie jak Sławomir Peszko (Koeln) w Norymberdze (1:2).

W Anglii czarny tydzień Arsenalu zakończył się porażką z Sunderlandem (0:2) i pożegnaniem z rozgrywkami o krajowy puchar. Łukasz Fabiański nie ponosi winy za bramki. Jest niemal pewne, że Arsenal siódmy rok z rzędu nie zdobędzie żadnego trofeum. Musiałby się zdarzyć jakiś cud, by w Lidze Mistrzów odrobił straty z pierwszego meczu 1/8 finału z Milanem na San Siro (0:4), a w Premiership 17 punktów do Manchesteru City.

To może być również sezon rozczarowań dla Chelsea. O mistrzostwo Anglii też już nie walczy, szansę na puchar Anglii jeszcze ma, ale spotkanie 1/8 finału z Birmingham City musi powtórzyć. Na Stamford Bridge z drugoligowym rywalem się męczyła, nie wykorzystała rzutu karnego (Juan Mata), zremisowała 1:1.

Andre Villas-Boas stracił już zaufanie starszych piłkarzy (dzwonią po rady do Jose Mourinho), ale twierdzi, że nadal ma poparcie Romana Abramowicza i jego przyszłość nie zależy od jutrzejszego meczu LM z Napoli.

Przyszłość Claudio Ranieriego na San Siro może się rozstrzygnąć w środę. Prezes Massimo Moratti postawił podobno ultimatum: jeśli Inter nie wygra z Marsylią, trener pożegna się z posadą. Czarę goryczy przelała piątkowa porażka 0:3 z Bologną.

W Londynie i Mediolanie tęsknią za Mourinho. Podczas ostatnich meczów skandowano jego nazwisko. A Portugalczyk prowadzi teraz do mistrzostwa Real Madryt, który na tytuł czeka od 2008 r. Z Racingiem kłopotów nie miał (4:0). Barcelona odpowiedziała zwycięstwem nad Valencią 5:1. Przegrywała już po dziewięciu minutach, ale szybko wrzuciła piąty bieg. Leo Messi w pierwszej połowie trafił dwa razy, po przerwie jeszcze dwa (ma 27 goli, o jednego mniej niż Cristiano Ronaldo), a strzelanie zakończył Xavi.

We Francji pozycję lidera utrzymało PSG, remisując z Montpellier 2:2. Znów bardzo dobre spotkanie w Bordeaux rozegrał Ludovic Obraniak, po jego dośrodkowaniu z rzutu rożnego Yoan Gouffran wbił bramkę Lyonowi (1:0). Ireneusz Jeleń wszedł na dwie minuty w meczu Lille z Lorient (1:0). W spotkaniu Sochaux – Auxerre (0:0) po 90 minut grali Damien Perquis i Dariusz Dudka.

Do rewanżów w Lidze Europejskiej rywale Wisły i Legii przystąpią w różnych nastrojach. Standard Liege przegrał na wyjeździe ze słabym Zulte Waregem 2:4, a Sporting Lizbona pokonał u siebie Pacos de Ferreira 1:0.

Francja

24. kolejka

• Ajaccio – Brest 0:0

• Caen – Evian TG 2:2 (Frau 45+2-k, Nabab 57 – Barbosa 51, Govou 90+4)

• Dijon – Nice 3:0 (Kakuta 44, Jovial 53, Kone 87)

• Lorient – Lille 0:1 (Debuchy 76)

• Nancy – Toulouse 0:3 (Sirieix 9, Regattin 20, Riviere 73)

• Sochaux – Auxerre 0:0

• Olympique Marsylia – Valenciennes 1:1 (Diarra 16 – Gil 51)

• Bordeaux – Olympique Lyon 1:0 (Gouffran 41)

• Saint-Etienne – Rennes 4:0 (Mignot 24, Batlles 53, Sako 67, Gradel 78)

• PSG – Montpellier 2:2 (Alex 41, Hoarau 88 – Belhanda 45+2, Utaka 82)

24. kolejka

• Getafe – Espanyol 1:1 (Miku 70-k – Vazquez 69). Czerwona kartka: E. Galan (81, Espanyol)

• Real Madryt – Racing 4:0 (Ronaldo 6, Benzema 45+1, 89, Di Maria 73). Czerwona kartka: D. Cisma (39, Racing)

• Sevilla – Osasuna 2:0 (Medel 16, Trochowski 90+4)

• Granada – Sociedad 4:1 (Lopez 12, Jara 57, Uche 60, 86 - Gonzalez 10). Czerwone kartki: G. Siqueira (84, Granada); A. Illarramendi (45, Sociedad)

• Athletic – Malaga 3:0 (Amorebieta 58, San Jose 60, Toquero 61)

• Mallorca – Villarreal 4:0 (Victor 41, 65, Marti 53, Nunes 67)

• Sporting – Atletico 1:1 (Eguren 37 - Canella 20-sam.)

• Levante – Rayo Vallecano 3:5 (Barkero 50-k, Suarez 79, 90+1-k – Bangoura 35, 70, Costa 62, 63, Delibasić 85)

• Barcelona – Valencia 5:1 (Messi 22, 27, 76, 85, Xavi 90 – Piatti 9)

22. kolejka

• Hoffenheim – Mainz 1:1 (Noveski 9-sam. – Zidan 29)

• Bayer – Augsburg 4:1 (Kiessling 25, 64, Castro 60, Schuerrle 70 – Koo Ja-Cheol 50)

• Hamburg – Werder 1:3 (Petrić 76 – Marin 9, Trybull 45, Arnautović 86)

• Hertha – Borussia Dortmund 0:1 (Grosskreutz 66)

• Kaiserslautern – Borussia Moenchengladbach 1:2 (Jessen 63 – Herrmann 9, Arango 14)

• Nuernberg – Koeln 2:1 (Esswein 28, Pekhart 85 – Novaković 66)

• Freiburg – Bayern 0:0

• Schalke – Wolfsburg 4:0 (Raul 10, Huntelaar 15, 72, Matip 49)

• Hanower – Stuttgart 4:2 (Haggui 25, Diouf 32, Pander 46, Stindl 73 - Harnik 75, Okazaki 79)

24. kolejka

• Fiorentina – Napoli 0:3 (Cavani 3, 55, Lavezzi 90+1)

• Inter – Bologna 0:3 (Di Vaio 37, 38, Acquafresca 85)

• Juventus – Catania 3:1 (Pirlo 22, Chiellini 74, Quagliarella 81 – Barrientos 4). Czerwona kartka: M. Motta (65, Catania)

• Lecce – Siena 4:1 (Muriel 32, Di Michele 68-k, Cuadrado 82, Brivio 90+5 - Del Grosso 25). Czerwona kartka: M. Blasi (90+1, Lecce)

• Roma – Parma 1:0 (Borini 26)

• Cesena – Milan 1:3 (Pudil 65 - Muntari 29, Emanuelson 31, Robinho 55)

• Genoa – Chievo 0:1 (Thereau 30)

• Novara – Atalanta 0:0. Czerwona kartka: S. Pesce (90+2, Novara)

• Palermo – Lazio 5:1 (Barreto 10, Donati 20, Silvestre 42, Budan 47, Miccoli 51 – Kozak 85). Czerwona kartka: A. Dias (75, Lazio)

• Udinese – Cagliari 0:0