Mimo protestów Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty od przyszłego roku samorządy mogą obniżyć fundusze przeznaczone na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Obie organizacje pod koniec listopada apelowały i do senatorów, i do posłów o przywrócenie 1 proc. na ten cel, ale bezskutecznie. Od przyszłego roku samorządy zamiast 1 proc. mogą na dokształcanie pedagogów zarezerwować 0,5 proc. środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia. Tak wynika z wchodzącej od 1 stycznia 2013 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, która zmienia niektóre przepisy Karty nauczyciela.
Większość dyrektorów się obawia, że samorządy w ramach oszczędności skorzystają z możliwości zmniejszenia wydatków na oświatę.
– O tym, ile pieniędzy będę miał na dokształcanie nauczycieli w przyszłym roku, dowiem się dopiero około marca. Z pierwszych sygnałów, jakie do mnie docierają, wynika jednak, że będzie ich o połowę mniej niż otrzymałem w tym roku – przewiduje Marek Zborowski-Weychman, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach.
Sławomir Broniarz, prezes ZNP, podkreśla, że obniżenie funduszu na dokształcanie źle wpłynie na efektywność systemu doskonalenia i będzie szkodliwe dla rozwoju jakościowego szkół.