Z podobnym problemem borykają się podatnicy także w innych państwach Unii Europejskiej.
W jego rozstrzygnięciu pomocne może być [b]orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 9 marca 2006 r. w sprawie GillanBeach (C-114/05)[/b].
Polskie firmy zajmujące się kompleksową organizacją targów i wystaw na rzecz kontrahentów zagranicznych nieraz stają przed dylematem, jak dla celów VAT traktować takie usługi - często o bardzo różnorodnym charakterze. Dotychczas polskie organy podatkowe stały na stanowisku, że są to usługi związane z nieruchomościami. Czy słusznie?
Przepisy o VAT nie wskazują jednoznacznie nakraj opodatkowania usług targowych świadczonych dla zagranicznych wystawców.
Dlatego w tej kwestii wypowiedziało się [b]Ministerstwo Finansów w piśmie z 10maja 2005 r. (PP2-8131057/04/TW/BM6-12987)[/b], wyjaśniając, że o miejscu opodatkowaniu tego rodzaju usług powinno przesądzać miejsce położenia nieruchomości (kluczowe znaczenie ma tu bowiem wynajem powierzchni wystawienniczej). Według MF tak jest w odniesieniu do usługi kompleksowej, która obejmuje wynajem powierzchni wystawienniczej. Do usług cząstkowych, związanych z organizowaniem wystaw, targów i kongresów, należy stosować odrębne reguły, właściwe dla poszczególnych usług.