Opakowanie towaru musi się odróżniać

To, czy ser żółty w czarnej "oprawie" jest czymś szczególnym na polskim rynku, rozstrzygnie Urząd Patentowy

Publikacja: 05.08.2008 08:45

Opakowanie towaru musi się odróżniać

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku (sygn. VI SA/Wa 401/08)

nie rozstrzygnął, czy można zastrzec ochronę czarnych opakowań dla sera, ale wskazał braki formalne zaskarżonej decyzji Urzędu Patentowego.

UP już raz odmówił udzielenia ochrony na samo czarne opakowanie sera żółtego. – Decyzja zawierała jednak błędy formalne – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Urząd ma czas, by zastanowić się raz jeszcze, czy taka ochrona jest możliwa.

O prawo wyłączne w postaci znaku przestrzennego na czyste opakowanie sera, czyli bez napisów i grafiki, stara się spółka ICC Sery z Pasłęka. Znak zgłosiła w marcu 2002 r., odmowę dostała w styczniu 2008 r. Chciała zastrzec go w kl. 2, 29 i 40 m.in. na: mleko i produkty mleczne, sery, masło, margarynę, wyrób serów.

UP uznał, że taki znak nie nadaje się w ogóle do odróżniania towaru, a tym bardziej sera żółtego. Kształt opakowania w postaci prostopadłościanu, z lekko zaokrąglonymi bokami w kolorze czarnym, nie jest niczym szczególnym w tej branży. Urząd podał, że takie opakowania są obecne na rynku belgijskim.

Skarga ICC trafiła do WSA. – Urząd nie wskazał, że czarne opakowania na sery żółte były na rynku polskim na początku lat 90. Dlatego, jako nowość, zgłoszono je do ochrony – podkreśliła pełnomocniczka spółki.

– Samego kształtu opakowania w czarnym kolorze, bez dodatkowych elementów, przeciętny konsument nie będzie identyfikował z określonym producentem, czyli firmą z Pasłęka – argumentowała przedstawicielka UP. Podała, że takie opakowanie z etykietą „Ser Staropolski", zastrzeżone przez ICC jako znak słownograficznoprzestrzenny (zgłoszony jednocześnie), z pewnością może przyzwyczaić konsumentów do produktu tej spółki. – A tu mamy tylko blok sera w czarnej folii. Znak oceniany w całości (kształt i kolor) nie ma cech odróżniających.

WSA dostrzegł istotne braki decyzji i stwierdził jej nieważność. W postępowaniu zgłoszeniowym w razie odmowy udzielenia ochrony można wystąpić z wnioskiem o ponowne rozpoznanie sprawy przez UP. I dopiero drugą decyzję skarży się do WSA. W myśl art. 2451 prawa własności przemysłowej UP, wydając ją, musi orzec o udzieleniu ochrony lub odmowie. W zaskarżonej decyzji tego zabrakło, UP tylko podtrzymał pierwszą. WSA nie ocenił więc sprawy merytorycznie – czy taki znak można zastrzec czy nie. Po uprawomocnieniu się wyroku wróci ona do UP.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku (sygn. VI SA/Wa 401/08)

nie rozstrzygnął, czy można zastrzec ochronę czarnych opakowań dla sera, ale wskazał braki formalne zaskarżonej decyzji Urzędu Patentowego.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem