Sprawa wraca do UP po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję tego urzędu unieważniającą wzór przemysłowy pn. „Rękojeść sztućców firmy Gerlach”. WSA uznał, że dotychczas zebrane dowody są na to za słabe. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał ten wyrok (sygn. II GSK 267/08).
O unieważnienie prawa z rejestracji wzoru spółki Gerlach SA z Drzewicy wystąpiła Firma Handlowa Składy Fabryczne – Centrum Sztućca Czechowice-Dziedzice. Wzór został zgłoszony 4 września 2003 r. i od tego dnia jest chroniony.
Gerlach w 2005 r. wezwał firmę z Czechowic-Dziedzic, która wprowadzała do obrotu komplet 72 szt. sztućców pod nazwą Lambda, do natychmiastowego wstrzymania sprzedaży i wycofania ich z obrotu. Zarzucił, że są łudząco podobne do zastrzeżonego wzoru (lustrzane odbicie wzoru Gerlacha).
Firma z Czechowic-Dziedzic twierdziła, że wzór Gerlacha w dniu zgłoszenia nie był nowy, gdyż tożsamy wzór został ujawniony wcześniej. Jej pełnomocniczka podała, że komplet Lambda pochodzi z Chin. Firma Tianjin Golden Era Inc. wytwarza takie sztućce od końca lat 90. i komplet ten prezentowała na targach Ambiente we Frankfurcie n. Menem w 2001 r. i w latach następnych. Na dowód przedstawiła ofertę handlową chińskiej firmy nagraną na płycie CD w 2003 r. (czyli przed datą zgłoszenia wzoru Gerlacha), wydruki prezentujące komplet sztućców produkcji chińskiej (CD z katalogu targów w 2003 r.).– Skoro komplet był prezentowany na wystawach, to był publicznie znany i nie miał cechy nowości wymaganej w art. 102 i 103 prawa własności przemysłowej. Gerlach, który uczestniczył w targach we Frankfurcie, mógł zapoznać się z tym wzorem – mówiła pełnomocniczka.
Kolegium ds. spornych Urzędu Patentowego w 2007 r. unieważniło sporny wzór.