Diety pozaetatowych członków SKO podlegają opodatkowaniu

Świadczenie wypłacane pozaetatowym członkom samorządowego kolegium odwoławczego nie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych

Aktualizacja: 10.06.2009 07:18 Publikacja: 10.06.2009 07:00

Diety pozaetatowych członków SKO podlegają opodatkowaniu

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Tak wynika z uchwały NSA z 30 marca 2009, sygn. (II FPS 7/08).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Samorządowe kolegium odwoławcze wystąpiło z pytaniem, czy wynagrodzenie wypłacane pozaetatowym członkom SKO na podstawie art. 15 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9F7B8FEBAD8BD64DBE160A6717CA06DB?id=162204]ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych[/link] można traktować jako świadczenie wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. W ocenie kolegium wynagrodzenie jego pozaetatowych członków jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście i podlega opodatkowaniu.

Organ podatkowy wyjaśnił, że wynagrodzenie pozaetatowych członków kolegium za udział w posiedzeniach stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście i korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł. Natomiast powyżej tej kwoty powstaje obowiązek pobrania przez płatnika zaliczek.

[wyimek]Diety, które są wolne od podatku dochodowego, nie są tożsame z pojęciem wynagrodzenie za udział w posiedzeniach[/wyimek]

Organ II instancji uznał jednak, że świadczenie otrzymywane przez pozaetatowych członków samorządowego kolegium odwoławczego stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zwolnieniu podlega jedynie zwrot kosztów podróży.WSA uwzględnił skargę SKO.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Wątpliwości ostatecznie rozstrzygnęła uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego jeden ze składów orzekających skierował pytanie prawne. W uchwale sąd uznał, że zwolnienie nie ma zastosowania. Jak podkreślił NSA, ustawodawca postanowił, że pozaetatowi członkowie kolegium odwoławczego za udział w posiedzeniach otrzymają wynagrodzenie. Otrzymują je również pozostali członkowie kolegium oraz prezes i wiceprezes. Jak podkreślił NSA, tym samym zwrotom nie należy nadawać różnych znaczeń.

Oznacza to, że w sytuacji gdy prawodawca chce nadać tym samym wyrażeniom różne znaczenie, powinien to wyraźnie w tekście prawnym zaznaczyć. W ocenie NSA skoro ustawodawca posługuje się pojęciem „wynagrodzenie” w stosunku do etatowych i pozaetatowych członków kolegium, to zastosowanie ma do nich identyczne znaczenie. Pojęcie „wynagrodzenie” ma takie samo znaczenie w kontekście ustawy o podatku dochodowym i w ustawie o samorządowych kolegiach odwoławczych.

Sąd zauważył, że [b]wynagrodzenie zostało przyznane członkom kolegium za udział w posiedzeniach. Jest to ekwiwalent za wykonaną pracę członka kolegium odwoławczego, a nie świadczenie z tytułu pełnionej funkcji.[/b] Przyjęcie, że „dieta” jest pojęciem pojemnym, które obejmuje np. rekompensatę, ryczałt, ekwiwalent czy też wynagrodzenie, stanowi naruszenie reguł wykładni gramatycznej.

W ocenie NSA [b]członek kolegium otrzymuje za udział w posiedzeniach wynagrodzenie, a nie dietę. W związku z tym na uzyskanie przez niego uprawnień do zastosowania zwolnienia nie ma wpływu to, czy wykonywane przez niego czynności wiążą się z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.[/b]

[b]Tak wynika z uchwały NSA z 30 marca 2009, sygn. (II FPS 7/08).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo