Zarząd nie zapłaci sankcji wymierzonej firmie

Fiskus nie może dochodzić od członków zarządu spółki kapitałowej niezapłaconego przez nią dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT

Aktualizacja: 17.11.2009 07:00 Publikacja: 17.11.2009 00:13

Zarząd nie zapłaci sankcji wymierzonej firmie

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 listopada 2009 r. (sygn. FPS 2/09). Uznał on, że nie jest to zobowiązanie podatkowe, za które odpowiadają członkowie zarządu spółki.

[srodtytul]Podatek to nie kara[/srodtytul]

Z pytaniem zwrócił się jeden ze składów NSA. Rozpatrywał on skargę kasacyjną od [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 25 maja 2007 r. (sygn. akt I SA/Gd 538/06)[/b].

Sprawa dotyczyła dodatkowego zobowiązania podatkowego wymierzonego spółce z o.o. w związku z wykryciem nieprawidłowości w rozliczaniu VAT w 2001 r. i 2002 r. Firma ta nie zapłaciła sankcji, więc organy podatkowe podjęły próbę wyegzekwowania jej od zarządu.

WSA w Gdańsku uznał, że nie miały do tego prawa, bo dodatkowe zobowiązanie podatkowe ustalone na podstawie starej ustawy o VAT (z 8 stycznia 1993 r.) było sankcją administracyjną. Taki charakter tego świadczenia wyklucza możliwość uznania go za podatek i w konsekwencji za zaległość podatkową.

[wyimek]Sankcja w VAT pełni funkcję kary. Nie jest więc zobowiązaniem podatkowym[/wyimek]

Sąd I instancji wskazał, że podatki nie mogą mieć funkcji sankcyjnej. Jego zdaniem to, że ustawodawca nazwał dodatkowe zobowiązanie podatkiem nie oznacza jeszcze, że jest ono podatkiem, w znaczeniu materialnym. Nie ma bowiem wątpliwości, że jest to forma kary.

[srodtytul]Różne wyroki[/srodtytul]

Nie jest to jednak jedyny sposób wykładni przepisów przez sądy administracyjne. Z części orzeczeń wynika, że decyzja ustalająca dodatkowe zobowiązanie podatkowe może skutkować powstaniem zaległości podatkowej, która następnie może być przedmiotem decyzji orzekającej o odpowiedzialności osoby trzeciej.

Przykładem jest [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 3 października 2008 r. (sygn. akt I SA/Lu 268/08)[/b] oraz [b]wyrok NSA z 25 listopada 2005 r. (sygn. akt I FSK 305/05)[/b]. Wynika z nich, że skoro decyzja ustalająca dodatkowe zobowiązanie podatkowe stanowi konsekwencję sprawowania wadliwego i nieprawidłowego zarządu spółką, to odpowiedzialność podatkową z tego tytułu może ponosić osoba trzecia, jeśli jej działania i zaniechania w okresie sprawowania funkcji członka zarządu spółki skutkowały wymierzeniem sankcji.

[b]W uchwale NSA przychylił się do poglądu, że sankcja w VAT nie jest podatkiem. W uzasadnieniu wskazał na wcześniejsze rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego oraz wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 15 stycznia tego roku (C-502/07).[/b]

Warto podkreślić, że od 1 grudnia 2008 r. przepisy umożliwiające nakładanie sankcji w VAT zostały uchylone. Na uchwale NSA skorzystają jednak członkowie zarządu, od których fiskus próbuje wyegzekwować zaległości za wcześniejsze rozliczenia.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail]

Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 listopada 2009 r. (sygn. FPS 2/09). Uznał on, że nie jest to zobowiązanie podatkowe, za które odpowiadają członkowie zarządu spółki.

[srodtytul]Podatek to nie kara[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr