Reklama
Rozwiń

Fiskus nie powinien odmawiać podatnikowi zwrotu VAT

Prawo do uwzględnienia podatku naliczonego nie jest przywilejem podatnika ani ulgą. To jedna z podstawowych zasad VAT, której ograniczenie może nastąpić tylko wyjątkowo

Aktualizacja: 04.01.2010 06:34 Publikacja: 04.01.2010 05:00

Fiskus nie powinien odmawiać podatnikowi zwrotu VAT

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (sygn. I SA/Rz 760/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka była uprawniona do odliczenia [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]VAT [/link]od opłaty czynszowej. Wykazała kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc, wskazując, że nie zostały uwzględnione nieprawidłowości w zakresie wysokości zadeklarowanych przez podatnika kwot do przeniesienia za miesiące od stycznia do czerwca.

Protokół, który doręczono spółce, zawierał pouczenie, że kontrolowany ma prawo w terminie 14 dni od doręczenia protokołu kontroli skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożone deklaracje podatkowe (informacje).

Spółka złożyła w urzędzie skarbowym korekty deklaracji VAT-7, podając, że korekty zostały sporządzone w związku z otrzymanym protokołem kontroli podatkowej. W kolejnym piśmie wniosła o stwierdzenie nadpłaty w VAT. W uzasadnieniu wniosku powołała się na pouczenie zawarte w protokole z kontroli podatkowej.

Reklama
Reklama

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił stwierdzenia spółce nadpłaty w VAT.

Nie pomogło odwołanie. Izba skarbowa stwierdziła, że odmowa stwierdzenia nadpłaty nie ogranicza możliwości odliczenia podatku naliczonego, a wynikła tylko z okoliczności sprawy, tym samym nie naruszono zasady neutralności VAT. Spółka w tej sytuacji wniosła skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że zasada neutralności stanowi, że podatnik ma prawo do uwzględnienia w rozliczeniu VAT podatku naliczonego, który pomniejsza podatek należny. W określonych sytuacjach różnica (nadwyżka) podatku naliczonego podlega zwrotowi albo przeniesieniu na następny okres rozliczeniowy.

Poprzestanie przez organ podatkowy, do którego spółka wystąpiła z korektą deklaracji, zgodnie z treścią protokołu z kontroli podatkowej przeprowadzonej przez organ kontroli skarbowej, a następnie wskutek sugestii tego organu o bezskuteczności złożonej korekty deklaracji, wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty, na odmowie uwzględnienia wniosku uznać należy za naruszające zasadę wyrażoną w art. 121 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link].

[wyimek]Za nadpłatę uważa się m.in. kwotę nienależnie zapłaconego podatku[/wyimek]

Reklama
Reklama

Z mocy tego przepisu postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. Organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania.

Podjęte rozstrzygnięcie narusza zatem zaufanie do organów podatkowych. W doktrynie przyjmuje się jednolicie, że naruszenie jednej z podstawowych zasad postępowania stanowi samodzielną podstawę do wyeliminowania zaskarżonej decyzji z obrotu prawnego.

[b]Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (sygn. I SA/Rz 760/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama