[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 7 grudnia 2009 r. (III SA/Wa 1390/09).[/b]
Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (ZOZ) podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę dotyczącą świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii ogólnej. Za wykonane usługi medyczne NFZ wypłaca określone kwoty.
Jednocześnie ZOZ podpisał z prywatnym gabinetem lekarskim (mieszczącym się w tym samym budynku przychodni) umowę na wykonywanie usług takich, jak zlecone przez NFZ.
Zgodnie z jej postanowieniami 25 proc. otrzymanej od NFZ kwoty ZOZ zatrzymuje dla siebie w zamian za pokrycie kosztów udostępnienia sali ze specjalistycznym osprzętem, natomiast pozostałe 75 proc. przekazuje gabinetowi, który faktycznie wykonał dane świadczenie. ZOZ równolegle świadczy te usługi również samodzielnie, bez udziału podmiotu trzeciego.
ZOZ zwrócił się o interpretację przepisów podatkowych, pytając, czy owe 25 proc. kwoty otrzymanej z NFZ podlega VAT. Zdaniem wnioskodawcy jest to wynagrodzenie za wykonanie usług medycznych zwolnionych z VAT, a sam sposób rozliczenia z podmiotem trzecim nie może być podstawą do zmiany kwalifikacji usług.