Termin rozpoczęcia urlopu nie wpływa na wielkość dochodu

Sama data rozpoczęcia urlopu wychowawczego nie powoduje zróżnicowania sytuacji prawnej osoby starającej się o uzyskanie zasiłku rodzinnego z punktu widzenia ustalenia wysokości miesięcznego dochodu rodziny

Publikacja: 18.01.2010 05:53

Termin rozpoczęcia urlopu nie wpływa na wielkość dochodu

Foto: Fotorzepa

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie Wyroku z 30 grudnia 2009 r., III SA/Kr 517/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Burmistrz odmówił M.S. przyznania świadczeń rodzinnych w formie zasiłków rodzinnych na dzieci. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że dochód rodziny w przeliczeniu na osobę przekracza kryterium dochodowe, o którym mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4E04FFF20151236529842E4A6792FCB0?id=182545]ustawie o świadczeniach rodzinnych[/link].

Po wniesieniu odwołania SKO uchyliło decyzję. Stwierdziło, że organ I instancji dokonał błędnego obliczenia dochodu utraconego. Od decyzji tej skargę złożył prokurator okręgowy, wnosząc o jej uchylenie.

Zarzucił naruszenie art. 7 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych w zw. z § 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne poprzez błędną jego wykładnię mającą wpływ na wynik sprawy, a wyrażającą się w wadliwym ustaleniu kwoty przeciętnego miesięcznego utraconego dochodu.

Ostatecznie sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek, na podstawie dochodu rodziny lub osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych nie wskazuje jednak żadnych reguł czy zasad, na podstawie których należy ustalać utracony dochód. Natomiast w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne w § 17 określono, że w przypadku utraty przez członka rodziny dochodu od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu.

Zdaniem sądu właściwy sposób ustalenia utraconego dochodu powinien prowadzić do spójnych i logicznych ustaleń w każdym przypadku stanu faktycznego, a więc niezależnie od tego, kiedy rozpoczął się urlop wychowawczy (15 lipca czy też przykładowo 1 lutego lub 1 grudnia).

W ocenie WSA [b]sama data rozpoczęcia urlopu wychowawczego przy niezmienionych pozostałych elementach stanu faktycznego będzie rzutować na wysokość dochodu rodziny, wysokość utraconego dochodu, ale nie powinna prowadzić do rozbieżności w ustaleniu kwoty końcowego dochodu (czyli dochodu rodziny pomniejszonego o utracony dochód)[/b].

Sąd stwierdził, że dochód wnioskodawczyni jest uwzględniany przy obliczaniu miesięcznego dochodu rodziny, dlatego też dochód ten, obojętnie, czy był uzyskany w czasie pracy trwającej jeden czy kilka miesięcy, jest dzielony na 12 miesięcy. Dla ustalenia utraconego dochodu miesięcznego uzyskany dochód jest również dzielony na 12.

[b]Ustalenie utraconego dochodu polega zatem na eliminowaniu z dochodu rodziny tego, co uzyskała wnioskodawczyni w sytuacji, gdy już tego dochodu nie uzyskuje[/b].

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie Wyroku z 30 grudnia 2009 r., III SA/Kr 517/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr