Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną wojewody dolnośląskiego.
Wojewoda stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Lubań z 20 marca 2009 r. w sprawie przystąpienia tej gminy do Południowo-Zachodniego Forum Samorządu Terytorialnego Pogranicze. Wadliwą uchwałę trzeba wyeliminować, by nie dopuścić do wydania pieniędzy publicznych wbrew prawu – argumentował. Statut stowarzyszenia przewiduje bowiem, że może ono tworzyć spółki i fundacje oraz przystępować do już istniejących. Będąc jego członkiem, gmina będzie wnosić własne środki finansowe, czyli środki publiczne, które mogą zostać wykorzystane do tworzenia lub przystępowania do fundacji. Tymczasem z art. 30 obowiązującej poprzednio ustawy z 2005 r. o finansach publicznych (analogiczny art. 45 znajduje się również w obecnej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=325303]ustawie o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r.[/link]) wynika zakaz tworzenia ze środków publicznych fundacji.
Gmina Lubań złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Zarzuciła naruszenie zawartego w ustawie o samorządzie gminnym prawa do tworzenia stowarzyszeń i przystępowania do nich. Jej zdaniem złamano też ustawę o finansach publicznych poprzez ustalenie, że gmina tworzy lub będzie tworzyła ze środków publicznych fundację.
[wyimek]Gminy mogą tworzyć fundacje, lecz nie ze środków publicznych[/wyimek]
Sąd przyznał jej rację i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody [b](sygn. III SA/Wr 368/09)[/b], a NSA oddalił jego skargę kasacyjną. – Wojewoda może objąć rozstrzygnięciem nadzorczym uchwałę, a nie jej ewentualne, perspektywiczne skutki. Uchwała nie zawiera żadnej regulacji wkraczającej w zakres art. 30 ustawy z 2005 r. o finansach publicznych. Nie można więc było twierdzić, że ten artykuł został naruszony. A współpraca transgraniczna jest przyszłością – powiedziała sędzia Barbara Adamiak, uzasadniając wyrok NSA [b](sygn. II OSK 60/10)[/b].