Prośbę o przyznanie prawa pomocy trzeba uzasadnić

Możliwość przyznania prawa pomocy sąd ma wtedy, gdy strona wykaże obiektywny i rzeczywisty brak możliwości poniesienia wymaganych kosztów. Dlatego powinna przedstawić dokumenty obrazujące jej sytuację majątkową

Aktualizacja: 15.04.2010 04:26 Publikacja: 15.04.2010 03:00

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 31 marca 2010 r., I FZ 477/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

WSA odmówił spółce z o.o. przyznania prawa pomocy. Stwierdził, że skarżąca nie wykazała – mimo takiego obowiązku – że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania. Spółka nie uzupełniła, mimo wezwania, danych dotyczących jej aktualnej sytuacji majątkowej. Uniemożliwiło to sądowi dokonanie rzetelnej oceny aktualnego stanu finansowego i możliwości płatniczych.

Zdaniem sądu okoliczności podniesione w sprzeciwie również nie dawały podstaw do przyjęcia, że spółka nie była w stanie uiścić wpisu sądowego. Nie zostały bowiem potwierdzone dokumentami źródłowymi.

Na postanowienie to spółka złożyła zażalenie, wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia oraz o zwolnienie z kosztów sądowych.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że prawo pomocy może być przyznane osobie prawnej, a także innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w zakresie całkowitym, gdy wykaże ona, że nie ma żadnych środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania.

Natomiast przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym jest możliwe, gdy wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania.

Instytucja prawa pomocy jest jednak wyjątkiem od ogólnej zasady, zgodnie z którą strony ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Ciężar dowodu wykazania okoliczności uzasadniających przyznanie prawa pomocy spoczywa na stronie składającej wniosek o jego przyznanie. Oznacza to, że powinna ona poczynić wszelkie kroki mające na celu uprawdopodobnienie tych okoliczności.

Strona wnosząca o przyznanie prawa pomocy składa stosowny wniosek na urzędowym formularzu. Sporządzony w ten sposób wniosek ma na celu ogólne zobrazowanie sytuacji majątkowej i finansowej wnoszącego. W razie pojawienia się wątpliwości co do przedstawionych na formularzu danych bądź jeśli okażą się one niewystarczające do oceny jej rzeczywistego stanu majątkowego i możliwości płatniczych, sąd administracyjny może wezwać stronę do złożenia dodatkowych oświadczeń lub przedłożenia dokumentów źródłowych dotyczących stanu majątkowego i dochodów.

Reklama
Reklama

Sąd ma bowiem dopiero wówczas możliwość przyznania prawa pomocy, gdy strona wykaże obiektywny i rzeczywisty brak możliwości poniesienia wymaganych kosztów. Skarżąca nie przedłożyła odpowiednich dokumentów. Brak dołączenia wymaganych dokumentów uniemożliwił obiektywne i niepozostawiające wątpliwości rozstrzygnięcie w kwestii oceny jej stanu finansowego i możliwości płatniczych.

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama