Siedmiu sędziów rozstrzygnie spór o abonamenty medyczne

Czy wartość wykupionego przez pracodawcę pakietu świadczeń medycznych należy doliczyć do przychodu pracownika i potrącić zaliczkę na PIT? Nad problemem tym ostatecznie pochyli się skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego

Publikacja: 22.04.2010 05:07

Siedmiu sędziów rozstrzygnie spór o abonamenty medyczne

Foto: www.sxc.hu

[b]25 marca 2010 r. NSA rozpatrywał skargę kasacyjną w tej sprawie (II FSK 1899/08)[/b] i zamiast zająć stanowisko w sporze o abonamenty medyczne, zdecydował się przedłożyć ten problem rozszerzonemu składowi sędziowskiemu. Pozwala na to art. 187 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F942272A17257B0DBBFDF8359A9CC28B?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link].

Przepis ten mówi, że jeżeli przy rozpoznawaniu skargi kasacyjnej wyłoni się zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, NSA może odroczyć rozpoznanie sprawy i przedstawić to zagadnienie do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów tego sądu.

Uchwała siedmiu sędziów jest w danej sprawie wiążąca. NSA odpowie na następujące pytanie: Czy wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawy o PIT[/link], stanowią dla pracowników, którzy mają uprawnienie do ich wykorzystania, przychód z nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy?

[srodtytul]WSA raz przeciw podatkowi...[/srodtytul]

[b]Uchwała siedmiu sędziów NSA jest niezbędna. Będzie miała znaczenie nie tylko dla ustalenia podatkowych konsekwencji opłacania przez pracodawcę pracownikom dostępu do pakietów medycznych, ale i innych świadczeń nieodpłatnych[/b].

Wojewódzkie sądy administracyjne podzieliły się w sprawie abonamentów medycznych tak radykalnie, że nawet w tym samym ośrodku WSA były wydawane sprzeczne wyroki. Niekiedy niemal w tym samym czasie.

Na przykład [b]10 grudnia 2009 r. zapadł korzystny dla podatników wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 1423/09)[/b]. Pracodawca zawarł umowę ubezpieczenia. Przedmiotem ubezpieczenia były koszty świadczeń zdrowotnych. W umowie ustalono składkę miesięczną od jednego ubezpieczonego na kwotę 67 zł, płaconą bez względu na to, czy pracownicy z usług medycznych skorzystali, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Jednostka medyczna nie wystawiała imiennych rachunków za korzystanie z usług przez konkretnych pracowników.

Organ podatkowy uznał, że każdy pracownik osiągnął przychód podlegający opodatkowaniu. WSA nie zgodził się z tym i uchylił interpretację indywidualną.

Ten wyrok dotyczył także sytuacji, gdy pakietem medycznym zostali objęci członkowie rodziny pracownika. I w tym wypadku sąd uznał, że nie jest możliwe ustalenie, czy (a jeśli tak, to w jakim zakresie) członek rodziny skorzystał z usług objętych pakietem i jaka jest wartość tego świadczenia. Ponadto, zdaniem WSA, nie sposób tego świadczenia przypisać do jednej z kategorii przychodów ze stosunku pracy, skoro świadczenia te obejmują osoby trzecie, niebędące pracownikami danego pracodawcy.

[srodtytul]...drugi raz za podatkiem[/srodtytul]

Jednak już 15 grudnia 2009 r. [b]WSA w Warszawie wydał odmienny wyrok (III SA/Wa 1015/ 09).[/b] Skarga na interpretację indywidualną została oddalona.

Sąd uznał, że pracownicy muszą płacić podatek dochodowy z tytułu objęcia dodatkową opieką medyczną. Bez znaczenia jest, kto z pracowników rzeczywiście skorzystał z tego świadczenia i w jakim zakresie. Sprawa także dotyczyła pracodawcy, który zaoferował pracownikom do wyboru dwa rodzaje pakietów: indywidualny przeznaczony tylko dla pracowników i rodzinny, z którego mogli korzystać także członkowie ich rodzin.

Fiskus uznał, że oba typy pakietów są dochodem pracowników, bo jedynym powodem ich otrzymania była umowa o pracę. Osiągnięcie korzyści przez niepracującą w firmie żonę pracownika miało więc powodować opodatkowanie po stronie jej męża. I co ciekawe WSA w Warszawie zgodził się z taką interpretacją przepisów przez fiskusa.

To zaskakujące stanowisko, bo podatek dochodowy jest podatkiem osobistym. Obciąża tę osobę, która osiągnęła dochód. Dlatego organy podatkowe często kwalifikowały dochód małżonka niepracującego w firmie fundującej rodzinne pakiety medyczne z tego tytułu jako przychód z innych źródeł podlegający samodzielnemu rozliczeniu w zeznaniu rocznym.

15 grudnia WSA w Warszawie stwierdził: „Minister finansów udzielił skarżącej właściwej interpretacji. Prawidłowo wyjaśnił przy tym, że opodatkowaniu jako przychód pracownika podlegać będą koszty opieki medycznej jego i członków rodziny, wykraczające poza koszty obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy i koszty profilaktycznej opieki niezbędnej z uwagi na warunki pracy”.

[i]Autor jest prawnikiem w kancelarii welsyng.pl[/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo