[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 13 lipca 2010 r. (III SA/Gl 46/ 10, III SA/Gl 47/10, III SA/Gl 48/10).[/b]
Spółka dokonała zgłoszenia celnego gazu płynnego importowanego z Białorusi i Kazachstanu. Organ przyjął zgłoszenie, nie kwestionując go. Po prawie dwóch latach spółka wystąpiła o korektę zgłoszenia, gdyż w trakcie rozładunku w składzie podatkowym okazało się, że masa towaru jest wyższa, niż wskazano wcześniej.
Organy odmówiły korekty, uzasadniając to tym, że po przeprowadzeniu rewizji celnej korekta jest możliwa tylko w części dotyczącej kwestii formalnych. Korekta jedynie w odniesieniu do masy powodowałaby, że zgłoszenie stałoby się wewnętrznie sprzeczne. Z kolei przeprowadzenie rewizji było już niemożliwe, jako że gaz został wypompowany z cystern. Ponadto podatnik nie zgłosił swojemu kontrahentowi reklamacji ani nie wystąpił z żądaniem korekty faktury. Faktura nie może być sprzeczna z treścią zgłoszenia celnego.
Także WSA oddalił skargę. Zdaniem sądu żądanie korekty tylko w zakresie masy, bez przeprowadzenia kontroli towarów, nie uzasadnia zmiany treści zgłoszenia. Bez znaczenia jest więc to, że korekta byłaby korzystna dla fiskusa. Art. 78 wspólnotowego kodeksu celnego (w.k.c.) umożliwia korektę zgłoszenia celnego w wyniku przeprowadzonej rewizji, jednak podatnik o nią nie wystąpił.
Korekta zgłoszenia po zwolnieniu towarów jest również możliwa, jeśli oparta jest na ustaleniach rewizji towarów lub kontroli dokumentów, przy czym dokumenty prywatne nie są dla organu wiążące. Sąd wziął przy tym pod uwagę, że skarżący nie zgłosił kontrahentowi reklamacji ani żądania wystawienia korekty faktury. Podniósł również, że zmiana masy towaru mogła być rezultatem zmiennych warunków transportu gazu płynnego.