[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 18 sierpnia 2010 r. (I SA/ Po 282/ 10).[/b]
Spółka zawarła umowę, której przedmiotem było przejęcie przez nią długu. We wniosku o wydanie interpretacji przepisów pytała, czy nabycie wierzytelności podlega VAT. Jej zdaniem nie.
Organ podatkowy nie podzielił tego stanowiska i uznał, że przejęcie przez spółkę długu należy traktować dla celów VAT jako usługę ściągania długów lub faktoring, które zgodnie pkt 5 poz. 3 załącznika nr 4 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] są usługami wyłączonymi ze zwolnienia z VAT obejmującego usługi pośrednictwa finansowego i podlegają opodatkowaniu.
Sprawa trafiła do WSA. W skardze spółka podniosła, że nabycie wierzytelności wskutek cesji nie może być uznane za usługę ściągania długów, ponieważ ściąganie długów polega na podejmowaniu czynności zmierzających do wyegzekwowania należności na rzecz wierzyciela, którym jest inny podmiot niż wykonawca tych czynności. Natomiast nabycia wierzytelności nie można traktować jako faktoringu, bo zdaniem spółki nieodłącznym elementem faktoringu jest zysk faktora, którego w tym wypadku nie sposób się doszukać.
WSA oddalił skargę, stwierdzając, że nabycie wierzytelności przez cesję należy traktować jako usługę ściągania długów, która podlega VAT. Sąd zauważył, że orzecznictwo w podobnych sprawach jest rozbieżne, ale jego zdaniem niniejszy wyrok jest zgodny z obecnie kształtującą się linią orzeczniczą NSA. Ponadto sąd stwierdził, że traktowanie cesji wierzytelności jako usługi ściągania długów świadczonej przez nabywcę jest zgodne z normami unijnymi.