[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
WSA orzekł, że składająca odwołanie od decyzji organu I instancji H.M. ma interes prawny, aby brać udział w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Osoba ta jest właścicielką lokalu oraz członkiem wspólnoty mieszkaniowej, a lokal jej sąsiaduje z lokalem objętym postępowaniem o ustalenie warunków zabudowy.
Podmiot, któremu przysługuje prawo własności do lokalu sąsiadującego z lokalem objętym postępowaniem o ustalenie warunków zabudowy, posiada interes prawny w rozumieniu art. 28 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] , aby uczestniczyć w tym postępowaniu w charakterze strony. H.M. reprezentuje w sprawie swój własny, indywidualny interes prawny, chroniony konkretnym przepisem prawa materialnego.
Zdaniem sądu [b]konieczne jest jednak przeprowadzenie przez samorządowe kolegium odwoławcze postępowania dowodowego w celu wyjaśnienia, czy odwołującej przysługuje prawo własności do zajmowanego lokalu, które tytułuje ją do udziału w postępowaniu w charakterze strony[/b]. Z zupełnego odpisu z księgi wieczystej nieruchomości budynkowej nie wynika, aby lokal został wyłączony z tej księgi.
Wyłączenie takie do odrębnej księgi równoznaczne jest z wyodrębnieniem lokalu jako samodzielnego i traktowanego jako przedmiot odrębnej własności. Lokal taki może stanowić przedmiot własności osoby fizycznej lub prawnej, w tym H.M.
Tymczasem skoro lokal nadal objęty jest dotychczasową księgą wieczystą, pozostaje on własnością gminy. Zatem to gmina z racji prawa, jakim jest własność, otrzymałaby przymiot strony w tym postępowaniu.