Zanim przerobisz lokal, zapytaj sąsiada o zgodę

Osoba, której przysługuje prawo własności do lokalu sąsiadującego z lokalem objętym postępowaniem o ustalenie warunków zabudowy, posiada interes prawny, aby uczestniczyć w tym postępowaniu w charakterze strony

Aktualizacja: 15.10.2010 04:35 Publikacja: 15.10.2010 03:00

Zanim przerobisz lokal, zapytaj sąsiada o zgodę

Foto: Rzeczpospolita

[b]Tak postanowił Wojewódzki w Warszawie w wyroku z 2 września 2010 r., IV SA/Wa 1125/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Prezydent miasta, po rozpatrzeniu wniosku M.S., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na gabinet stomatologiczny mieszczącego się na parterze budynku mieszkalnego.

Na skutek odwołania wniesionego przez H.M. samorządowe kolegium odwoławcze uchyliło zaskarżoną decyzję, wskazując na konieczność ustalenia kręgu stron postępowania (powinna w nim brać udział wspólnota mieszkaniowa).

Ostatecznie, na skutek skargi M.S., sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że składająca odwołanie od decyzji organu I instancji H.M. ma interes prawny, aby brać udział w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Osoba ta jest właścicielką lokalu oraz członkiem wspólnoty mieszkaniowej, a lokal jej sąsiaduje z lokalem objętym postępowaniem o ustalenie warunków zabudowy.

Podmiot, któremu przysługuje prawo własności do lokalu sąsiadującego z lokalem objętym postępowaniem o ustalenie warunków zabudowy, posiada interes prawny w rozumieniu art. 28 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] , aby uczestniczyć w tym postępowaniu w charakterze strony. H.M. reprezentuje w sprawie swój własny, indywidualny interes prawny, chroniony konkretnym przepisem prawa materialnego.

Zdaniem sądu [b]konieczne jest jednak przeprowadzenie przez samorządowe kolegium odwoławcze postępowania dowodowego w celu wyjaśnienia, czy odwołującej przysługuje prawo własności do zajmowanego lokalu, które tytułuje ją do udziału w postępowaniu w charakterze strony[/b]. Z zupełnego odpisu z księgi wieczystej nieruchomości budynkowej nie wynika, aby lokal został wyłączony z tej księgi.

Wyłączenie takie do odrębnej księgi równoznaczne jest z wyodrębnieniem lokalu jako samodzielnego i traktowanego jako przedmiot odrębnej własności. Lokal taki może stanowić przedmiot własności osoby fizycznej lub prawnej, w tym H.M.

Tymczasem skoro lokal nadal objęty jest dotychczasową księgą wieczystą, pozostaje on własnością gminy. Zatem to gmina z racji prawa, jakim jest własność, otrzymałaby przymiot strony w tym postępowaniu.

Z drugiej strony w aktach znajdują się protokoły z głosowania wspólnoty mieszkaniowej, gdzie H.M. traktowana jest jako jej członek, co sugerowałoby, że przysługuje jej prawo własności do lokalu. Prawo własności bowiem decyduje w pierwszej kolejności o tym, czy dana osoba może być członkiem wspólnoty mieszkaniowej.

Żadne inne kryterium nie jest tutaj brane pod uwagę. Członkiem wspólnoty może być jedynie właściciel lokalu. Jeżeli okazałoby się, że H.M. zajmuje lokal na podstawie umowy najmu, nie można przyjąć, aby takie prawo obligacyjne statuowało przymiot strony w rozumieniu art. 28 k.p.a.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku