Maszyny budowlane służące wyłącznie do wykonywania wysoko wyspecjalizowanych prac geotechnicznych nie są urządzeniami przemysłowymi
Tak orzekł [b]WSA w Warszawie 8 listopada 2010 r. (III SA/Wa 748/10).[/b]
Sprawa dotyczyła spółki, której przedmiotem działalności jest profesjonalne projektowanie i wykonawstwo robót geotechnicznych, w tym wzmacnianie podłoża gruntowego pod przyszłe inwestycje budowlane. Wynajmuje ona od podmiotów zagranicznych specjalistyczne maszyny budowlane.
Początkowo od dokonywanych za granicę płatności pobierała podatek u źródła. Później jednak złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Wskazała w nim, że maszyny budowlane nie mają charakteru urządzeń przemysłowych, a więc nie znajduje tu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].
Spółka zauważyła, że należy powołać się na wykładnię językową, zgodnie z którą urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę, np. urządzenie przeładunkowe, transportowe.