[b]Tak orzekł WSA w Rzeszowie 16 grudnia 2010 r. (I SA/Rz 630/10).[/b]
Podatnik prowadził działalność gospodarczą. W jej ramach kupował wyroby akcyzowe zharmonizowane: benzyny specjalne, olej bazowy i naftę. Wyroby te następnie dostarczane były odbiorcom na terenie kraju. Zawierano z nim umowy sprzedaży, korzystając ze zwolnienia z akcyzy na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5, § 16 ust. 1 oraz § 16a ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2010/DU2010nr159poz1070.htm]rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego[/link].
Podczas kontroli organy podatkowe ustaliły, że podatnik nie uzyskał wymaganych przez rozporządzenie oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów na cele zwolnione z akcyzy. Ponadto, zgodnie z przepisami, po wyprowadzeniu ze składu wyroby mogły być tylko raz odsprzedane podmiotowi, który zużyje je na cele objęte zwolnieniem.
Tymczasem wyroby były odsprzedawane kolejnym podmiotom. Stwierdzono też inne naruszenia przepisów: nafta wykorzystywana była jako komponent do produkcji środków do wulkanizacji, podczas gdy warunkiem zwolnienia było wykorzystanie do celów oświetleniowych, kosmetycznych lub jako zmywacz antykorozyjny. Stwierdzono także brak ewidencji pozwalającej na określenie ilości i sposobu wykorzystywania zwolnionych wyrobów akcyzowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie orzekł, że tylko gdy spełnione będą warunki określone w rozporządzeniu MF w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego, możliwe jest zastosowanie przez podatnika zwolnienia do sprzedawanych przez niego wyrobów akcyzowych.