Taki [b]wyrok wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1465/10)[/b]. Sprawa dotyczyła wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do klienta z siedzibą na Litwie. Taka transakcja daje prawo do wykazania stawki zerowej na wystawianej przez polską spółkę fakturze, a litewski podatnik płaci VAT jedynie według stawki obowiązującej w jego kraju.
[srodtytul]Dobra wiara chroni[/srodtytul]
Polska spółka zachowuje prawo do pomniejszenia VAT należnego o naliczony. Zgodnie z art. 42 [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2004/54/poz.535a.htm]ustawy o VAT (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535)[/link] zastosowanie zerowej stawki podatku jest możliwe pod warunkiem dostawy do nabywcy z ważnym numerem identyfikacyjnym, tzw. VAT-UE oraz posiadania dokumentów potwierdzających, że faktycznie nastąpiło dostarczenie towaru.
We wspomnianej sprawie organy podatkowe zakwestionowały możliwość rozliczenia VAT na zasadach unijnych. Uzyskały od litewskiego fiskusa informację, że kontrahent polskiej spółki prowadzi działalność przestępczą, a zarejestrowana firma jest dla niej jedynie przykrywką.
Fiskus stwierdził, że pośredni udział w przestępczej działalności kontrahenta uzasadnia odmowę zastosowania stawki zerowej. W tej sytuacji polska spółka byłaby narażona na poniesienie ciężaru podatku niedoliczonego przez nią wcześniej do ceny.