Nieprecyzyjne prawo
Zgodnie z ustawą o VAT przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład i wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Definicja nie jest precyzyjna. Warto więc sięgnąć do wyroku ETS, który daje pewne wskazówki, jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z próbką. Co prawda dotyczy on jeszcze VI dyrektywy, ale wnioski wynikające z tego orzeczenia pozostają aktualne.
Płyta dla dziennikarza
Sprawa dotyczyła koncernu płytowego. Trybunał w orzeczeniu potwierdził, że rozdawane przez niego osobom mającym wpływ na promocję muzyki płyty z premierowymi nagraniami są próbkami.
Zgodził się więc, że próbka nie musi być przekazywana ostatecznemu odbiorcy. Potwierdził także, że na płycie mogą znajdować się całe nagrania, a nie tylko ich fragmenty. Nie musi się ona także różnić od oferowanego towaru, nie ma też obowiązku, aby były to specjalnie w tym celu wydawane egzemplarze.
Spółka przekazywała bowiem nieodpłatnie również płyty nieróżniące się od tych, które można kupić w sklepie. Wyróżniały się one jedynie naklejką „Egzemplarz promocyjny nieprzeznaczony do sprzedaży”.
W wyroku czytamy: