Tak wynika z prawomocnego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 maja 2008 (III SA/ Wa 2185/07).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Z pytaniem wystąpiła spółka, która handluje materiałami budowlanymi i klejami przemysłowymi. W ramach tzw. aplikacji próbnych przekazuje próbki towaru, np. fragment posadzki o wymiarach 1m x 1m, która jest częścią prezentacji oferty firmy, np. przy udziale w przetargu.
Próbki te są analizowane przez osoby decydujące o wyborze materiału. Ponadto są one prezentowane w punktach sprzedaży wyrobów spółki (składach budowlanych, sklepach, biurach wykonawców, pracowniach projektowych).
Spółka wyjaśniła, że tylko w ten sposób klient może obejrzeć materiał, który jest sprzedawany w postaci sproszkowanej lub płynnej. Jej zdaniem są to próbki i ich przekazanie nie podlega VAT.
Organy podatkowe były innego zdania. Podkreśliły, że za próbkę uważana jest niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów, zachowująca skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru.